Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Ερυθρός Αστέρας 72-56 (vid)

Ρεάλ – Ερυθρός Αστέρας 72-56 (vid)

Νίκη Ρεάλ επί τους Ερυθρού Αστέρα

Η Ρεάλ ανέκαμψε, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό.

Η Ρεάλ, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό μπήκε φουριόζα στον αγώνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Οι συνήθεις ύποπτοι Γκάμπριελ Ντεκ και Ντζάναν Μούσα ήταν εξαιρετικοί για την ομάδα του Τσους Ματέο, με αποτέλεσμα η «βασίλισσα» να προηγηθεί με +15 (25-10), με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, και μέσα από την καλή του άμυνα, ο Ερυθρός Αστέρας περιόρισε τη Ρεάλ και κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με διάθεση να απειλήσει τη Ρεάλ και στα μέσα του δεκαλέπτου μείωσε μέχρι και τους 2 πόντους (44-42). Στη συνέχεια, και με την άνοδο του… άφαντου στο πρώτο ημίχρονο Ουόλτερ Ταβάρες, η ισπανική ομάδα αύξησε τη διαφορά και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-10, 54-44, 72-56.

Περισσότερα από Θοδωρής Αναστασούδης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…