Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Περιστέρι – Τενερίφη 88-81

Περιστέρι – Τενερίφη 88-81

Βασίλης Σπανούλης

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, «ισοπέδωσε» την Τενερίφη.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστείων, επικράτησε με 88-81 το φαβορί του Basketball Champions League, για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (10 – 8). Το Περιστέρι στο 6΄ του 1ου δεκαλέπτου κατάφερε να ξεφύγει με +6 (17-11). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με ένα «προβάδισμα ασφαλείας» (26-17).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• Το Περιστέρι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 5/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ (3-4), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και τον Ραντάνοβ στους 7 πόντους.
  • Η Τενερίφη είχε 7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ (1-2), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και τον Χουέρτας στους 5 πόντους.

Ο Κασελάκης με εύστοχο τρίποντο άνοιξε τη 2η περίοδο (32-22). Η Τενερίφη στο 6΄ έτρεξε σερί 8-0, όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και πήγε στο +15 (44-29). Απίθανη ήταν η εμφάνιση των γηπεδούχων, σε άμυνα κι επίθεση, κυρίως όμως στο εμπρός μέρος του γηπέδου (46-33). Οι Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης έφυγαν για τα αποδυτήρια με +14 (57-43).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

• Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/19 δίποντα, 10/14 τρίποντα, 5/8 βολές, 21 ριμπάουντ (8-13), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και τον Φρανσίσκο στους 15 πόντους.
  • Η Τενερίφη έχει 13/22 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/14 βολές, 8 ριμπάουντ (4-4), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη και τον Χουέρτας με τον Σερμαντίνι στους 9 πόντους.

Το Περιστέρι συνέχιζε να ελέγχει τον αγώνα και στο Β’ μέρος της αναμέτρησης (63-52). Η Τενερίφη δεν μπορούσε να ξεφύγει, δεν έβρισκε λύσεις μέσα στο γήπεδο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν και την 3η περίοδο με 71-62.

Τελική ευθεία.. Οι Ραντάνοβ και Μπίλαν έγραψαν το 78-64 στο 32′ και η Τενερίφη κάλεσε timeout. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν εκπληκτική και το Περιστέρι άγγιζε μια πραγματικά πολύ μεγάλη νίκη στο γήπεδό του.

Στο 5’ δόθηκε τεχνική ποινή στον Χουέρτας για διαμαρτυρία, ο Ντένμον έβαλε τη βολή για το 81-70. Το παιχνίδι είχε πλευρίσει, με τη διαφορά να έχει φτάσει στους +10 (86-76). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσανε, στο 9’ κατάφεραν να μειώσουν στους +7, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» πήρε την νίκη με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…