Κεντρική Ψαγμένα Περιστέρι – Μπνέι Ερτζέλια 86-70

Περιστέρι – Μπνέι Ερτζέλια 86-70

peristeriiii 1

Το Περιστέρι νίκησε την Μπνεί Ερτζέλια με 86-70, στην πρεμιέρα των ομίλων του BCL, αλλά αυτό το παιχνίδι θα μείνει στην ιστορία γιατί ήταν το πρώτο επίσημο του προπονητή Βασίλη Σπανούλη. Και συνοδεύτηκε από νίκη. Ιδανικό ξεκίνημα λοιπόν για το Περιστέρι και τον προπονητή του.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Η πεντάδα που επέλεξε ο Σπανούλης για το ξεκίνημα ήταν οι: Ντένμον, Μπίλαν, Πουλιανίτης, Ντέιβις και Κασελάκης.  Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην 1η περίοδο (5-5). Στην πορεία το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 8-0 (13-5), παίρνοντας έτσι τα ηνία του σκορ. Το Περιστέρι είχε ξεκινήσει το παιχνίδι με 4/9 σουτ εντός παιδιάς και 3/4 βολές, μαζί με 4 ασίστ, κάτι το οποίο ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να καλέσουν τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό που ξεκίνησαν το παιχνίδι κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 10 ασίστ και 1 λάθος (26-18).

Το Περιστέρι και στη 2η περίοδο μπήκε με τον ίδιο δυναμισμό (36-25). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι, είχαν 10/16 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 3/4 βολές (47-39). Με την πιεστική άμυνα που ζήτησε ο Βασίλης Σπανούλης από τους παίκτες του οι «Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης» έκλεισαν το Α΄ μέρος της αναμέτρησης με 51-36.

Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξαν πολλά… Το Περιστέρι με όπλο του τα περιφερειακά σουτ έκανε το 62-43. Οι φιλοξενούμενοι σημειώνανε το ένα λάθος μετά το άλλο, δεν μπορούσαν να αντιδράσουν λόγω της πίεσης που ασκούσαν οι γηπεδούχοι (70-49). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε την 3η περίοδο με 73-54.

Τελική ευθεία… Η αναμέτρηση είχε κριθεί από τη στιγμή που η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (77-61). Ο ρυθμός έπεσε προς το τέλος (84-68), αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της νίκη με +16 (86-70).

Οι διαιτητές: Μαέστρε – Μπακί -Γέβτοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70.

Περισσότερα σε Ψαγμένα

Αταμάν: «Έχουμε μπροστά μας πέντε τελικούς»

Ως τελικούς χαρακτήρισε ο Εργκίν Αταμάν τα ματς που απομένουν στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκ…