Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Ζάλγκιρις 87-76 (vid)

Παρτιζάν – Ζάλγκιρις 87-76 (vid)

Η Παρτιζάν νίκησε τη Ζαλγκίρις

Με Πάντερ στο τιμόνι πήρε τη νίκη η Παρτιζάν.

Με ηγέτη τον Κέβιν Πάντερ, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, η Παρτιζάν επικράτησε εντός έδρας της Ζάλγκιρις, στο πλαίσιο της 5η αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που άνοιξε λογαριασμό στην αναμέτρηση  για την Παρτιζάν (7-3). Η γηπεδούχος έχει μπει συγκεντρωμένη στο παρκέ, μετρούσε 15 πόντους στα 5΄πρώτα λεπτά της 1ης περιόδου. Στην πορεία, όμως, ο Λούκας Λεκαβίτσιους πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ (15-12).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Ζάλγκιρις μείωσε τη διαφορά στον πόντο (20-19) κι έπειτα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 20-22. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη 2η περίοδο με σερί 7 αναπάντητων πόντων, οι 5 δια χειρός του Άντζουσιτς. Στο 13′ ο Κέβιν Πάντερ έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στο ανοιχτό γήπεδο (31-26), Ο έμπειρος παίκτης είχε σκοράρει τους 10 τελευταίους πόντους της Παρτιζάν (40-30). Η ομάδα του Βελιγραδίου σημείωσε το επιμέρους 24-14, κλείνοντας το ημίχρονο με 44-36.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους

• Παρτιζάν: 11/20 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 μπλοκ
  • Ζαλγκίρις: 10/16 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 1/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ

Όσο μείωνε η Ζάλγκιρις στην 3η περίοδο, άλλο τόσο πίεζε η Παρτιζάν (54-45). Στο 8΄ ο Κίναν Έβανς πέτυχε το δεύτερο εύστοχο του τρίποντο, έπειτα από τέσσερις προσπάθειες, φέρνοντας το ματς στα ίσια (54-54). Τα 2΄ τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου κυλούσαν πόντο – πόντο, η Παρτιζάν κατάφερε να κλείσει και αυτή την περίοδο με 60-57.

Τελική ευθεία.. Οι Λιθουανοί είχαν φέρει τα πάνω – κάτω, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (72-67). Ο Πόλντερ στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, σημείωσε τους 8 από τους 14 πόντους της Παρτιζάν (76-70). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε τη διαφορά στους +9 (80-71) κι εντέλει πήρε τη νίκη με 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-22. 44-36, 60-57, 87-76.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…