Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ρεάλ 68-71 (vid)

Παναθηναϊκός – Ρεάλ 68-71 (vid)

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρά την πίεση που άσκησε στη Ρεάλ, για τρεισήμισι περιόδους, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (68-71).

Δυναμικά μπήκαν οι ομάδες στο παρκέ (5- 3). Τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου ο Γκριγκόνις ήταν αυτός που «έτρεχε« τα πικ εν ρολ για τον Παναθηναϊκό (7-8). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο ( 12-15). Στα 3’04” για την πρώτη περίοδο, ο Γουίλιαμς έκανε το πέμπτο ομαδικό φάουλ του Παναθηναϊκού και χάρισε τις βολές στον Ταβάρες (12-18).

Η Ρεάλ δεν σταματούσε τα χτυπήματα, με τον Χεζόνια στο πλάι της είχε φτάσει τη διαφορά στους +8 (13 – 21). Ο Παναθηναϊκός το τελευταίο λεπτό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους +3 (19-22). Οι φιλοξενούμενοι με τον Άντριους έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 55-62.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να είναι συνεπείς στην άμυνα, αλλά να έχουν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Οι πράσινοι εκδήλωναν τις κατοχές αργά στα 24” που είχαν στη διάθεσή τους, με τα σουτ που προκύπταν να είναι κατά βάση υπό κακές προϋποθέσεις (28-32). Ο Παναθηναϊκός είχε 38.5% στο δίποντο, 27.3% στο τρίποντο και 63.6% στις βολές, μαζί με 4 ασίστ για 3 λάθη.

Στην κόψη του ξυραφιού

Το 2ο δεκάλεπτο από το 5΄ και ύστερα κυλούσε πόντο – πόντο (34-36). Ο Γουίλιαμς σκόραρε για τρεις από τη γωνία στο transition και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Έξι ήταν οι αναπάντητοι πόντοι από το τριφύλλι, που υποχρέωσαν τον Τσους Ματέο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν για τα αποδυτήρια με +1 (37-38).

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 1ης, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (41-40). Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έκλεψε δύο σερί μπάλες, στη μία περίπτωση σκοράρε με λέι απ, στην άλλη ύψωσε για τον Γουίλιαμς, που κάρφωσε με δύναμη (44-45).

Ο Παναθηναϊκός παρέμενε ανταγωνιστικός απέναντι στην Ρεάλ (48-48). Ο Κοζέρ επιστρέφοντας στο παρκέ έδωσε τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε ο Τσους Ματέο (48-50). Όσο μείωναν όμως οι γηπεδούχοι τόσο πίεζε η Ρεάλ η οποία έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 51-54.

Τελική ευθεία. Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (64-64).Η Ρεάλ Μαδρίτης στο 9′ ξαναπήρε το προβάδισμα, οδηγώντας κοντά στο καλάθι τις κατοχές της (65-68). Τα 2/2 τρίποντα του Λι έδωσαν τη λύση, την κατάλληλη στιγμή. Η Ρεάλ μαζί με τον Φαμπιάν Κοζέρ και τον Σέρχιο Γιουλ έδωσε τη λύση από την περιφέρεια και πήρε την νίκη με 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71.