Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – Λαύριο 98-61

Ολυμπιακός – Λαύριο 98-61

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στο Λαύριο

Ο Ολυμπιακός είχε ένα ξεκούραστο βράδυ και πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στο Λαύριο.

Το Λαύριο κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό για μόλις ένα δεκάλεπτο κόντρα στον υπερηχητικό Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από ένα χαλάρο ξεκίνημα στον αγώνα ανεβάσανε κατακόρυφα την απόδοση τους. Με την πάροδο του χρόνου η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Σε αυτό το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου εξαιρετικός για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος ευστόχησε σε 5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει την δυνατότητα να μοιράσει τον χρόνο σε όλους τους παίκτες του, ενώ ταυτόχρονα μπόρεσε να ξεκουράσει και κάποιους από τους βασικούς του. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες και των δύο ομάδων είχαν ήδη χαλαρώσει. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά μεγάλες διαφορές και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24 πόντους (74-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος την πορεία του στην Basket League, ενώ το Λαύριο θα συνεχίσει να ψάχνει την πρώτη του φετινή νίκη τις επόμενες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα από Θοδωρής Αναστασούδης

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή ημέρας και ώρας στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…