Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 92-75 (vid)

Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 92-75 (vid)

Η Μπασκόνια νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα

Το 3/3 έκανε η Μπασκόνια, «ψάχνεται» ο Ερυθρός Αστέρας.

Η Μπασκόνια, παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Ερυθρό, ήταν αυτή που πήρε τη νίκη κι έκανε το απόλυτο έως τώρα στην Ευρωλίγκα. Οι Βάσκοι νίκησαν με 92-75, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε 23-24 με τους Μπεν Μπέντιλ και Λούκα Μίτροβιτς να οδηγούν τους Σέρβους, είχαν σκοράρει τους 19 πόντους της ομάδας τους. Η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση, αλλά και πάλι ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που έκλεισε υπέρ του το ημίχρονο με 47-42. Κυρίως βρίσκοντας λύσεις από τα τα 6μ75 (6/10 τρίποντα) και κατεβάζοντας 7 επιθετικά ριμπάουντ.

Η Μπασκόνια με αφετηρία την άμυνα, αρχικά μείωσε στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια προηγήθηκε με 59-57. Εκεί μίλησε ο Χάουαρντ ο οποίος έκλεισε το παιχνίδι με 30 πόντους κι 7/12 τρίποντα. Η Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε επιμέρους 33-18 και έφτασε στο τελικό 92-75.

Κάπως έτσι η Μπασκόνια έκανε το 3/3, έπειτα από τις νίκες που είχε στις δύο πρώτες αγωνιστικές απέναντι στη Βαλένθια και την Παρτιζάν. Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη και βρίσκεται στο 0-3, μαζί με Μπάγερν και Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα:

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…