Κεντρική Διεθνή Liga Endesa: Μπουνιές μεταξύ Χάουαρντ και Κάϊζερ (vid)

Liga Endesa: Μπουνιές μεταξύ Χάουαρντ και Κάϊζερ (vid)

image 365950 any818x650 1

Εκτός από μπάσκετ είχε και ξύλο η χθεσινή Liga Endesa.

Μόλις 7 λεπτά απέμεναν για το τέταρτο δεκάλεπτο και η Μπασκόνια προηγείτο με 64-61, ο Μάρκους Χάουαρντ έδιωξε στο καλάθι και μπλόκαρε το σουτ του από τον Μισέλ Κάϊζερ της Μπιλμπάο. Η αλληλεπίδραση όμως των παικτών δεν τελείωσε εκεί.

Όταν ο Χάουαρντ έπεσε στο έδαφος μετά το λέι απ του, δεν έβαλε τα πόδια του κάτω, με τον Κάϊζερ να στέκεται από πάνω του. Αυτό προκάλεσε τον φόργουορντ της Μπιλμπάο και οι δυο τους τσακώθηκαν.

Μετά από ένα σπρώξιμο του καθενός από τους παίκτες, ο Κάϊζερ έσπρωξε τον Χάουαρντ με τα χέρια του στο πρόσωπο του γκαρντ. Με τη δράση και την προσοχή των διαιτητών στην άλλη πλευρά του γηπέδου, οι Αρτούρς Κούρουτς και Σάντερ Ραϊέστε μπήκαν από τον πάγκο για να χωρίσουν τους παίκτες.

Τελικά, ακόμη και ο προπονητής της Μπασκόνια, Τζοάν Πεναρόγια, μπήκε μέσα, απωθώντας τους παίκτες μακριά από τον καυγά.

Τόσο ο Χάουαρντ όσο και ο Κάϊζερ δέχθηκαν αντιαθλητικά φάουλ, ενώ ο Κούρουτς και ο Ραϊέστε δέχθηκαν ακυρωτικά φάουλ επειδή εγκατέλειψαν τον πάγκο κατά τη διάρκεια ενός σεναρίου μάχης.