Κεντρική Basket League Λαύριο – Προμηθέας Π. 80-90

Λαύριο – Προμηθέας Π. 80-90

79179FC8 E97F 45B2 801E 2B0DC053E33B

Οι συναντήσεις του Λαυρίου και του Προμηθέα έχουν συνηθίσει το φίλαθλο κοινό -διαχρονικά- σε αγώνες με υψηλό ρυθμό και με ωραίο μπάσκετ. Έτσι, η αναμέτρηση στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Basket League, ανάμεσα στις δύο ομάδες, δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Μεγάλός νικητής, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ήταν ο Προμηθέας Πάτρας με σκορ 90-80.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι εξ’ αρχής, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Λίγο πριν το πρώτο ημίχρονο με εύστοχα τρίποντα του Τρέβις Σίμπσον, ο Προμηθέας «έχτισε» μια διαφορά 11 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε αποφασισμένο να επιστρέψει στον αγώνα και κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 2 (62-64) πόντους, χωρίς να καταφέρει να προσπεράσει στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα μέχρι τέλος του αγώνα, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (75-88), και να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90.