Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Καρσίγιακα – ΑΕΚ 91-88

Καρσίγιακα – ΑΕΚ 91-88

mccollum e1664909165354

Η Καρσίγιακα κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕΚ (91-88) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, παρά το γεγονός πως έπαιξε δίχως τον κόσμο στο πλευρό της. Η αναμέτρηση ήταν σκληρή και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να είναι πιο τυχεροί στα κρίσιμα σημεία.

Η πεντάδα που επέλεξε ο Ηλίας Καντζούρης για το ξεκίνημα ήταν οι: Φρέιζιερ, Ουίλιαμς, Περσίδης, ΜακΓκριφ και Μίτσελ. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και συνάμα ισορροπημένα στην 1η περίοδο (4-4). Ουίλιαμς και Μίτσελ ήταν αυτοί που καθοδηγούσαν την ΑΕΚ, καθώς είχαν τους 9 από τους 12 πόντους (12-12).

Στο 8′ της αναμέτρησης, η «Ένωση» είχε εκτελέσει 3 δίποντα κι 9 τρίποντα. Όλα, όμως, ήταν σωστές επιλογές (15-18). Στα 28.4” για την πρώτη περίοδο, ο Ουφούκ Σαρίτσα κάλεσε τάιμ άουτ, αφού η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με +6 (15-21), χάρη στο τρίποντο του Μάντσεν, δίχως όμως να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αναλυτικά τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

• ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: 3/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ (5+1), 3 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα.
  • ΑΕΚ: 2/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ (9+3), 2 ασίστ, 5 λάθη, 1 κλέψιμο.

Η δεύτερη περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (33-30). Η Καρσίγιακα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική, έχοντας ανέβει από το 38% στο 51.7% στα σουτ εντός παιδιάς. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 42-42 κι ανοιχτούς λογαριασμούς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της 2ης περιόδου:

• ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: 10/15 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 4/4 βολές, 16 ριμπάουντ (13+3), 9 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα.
  • ΑΕΚ: 7/14 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 4/4 βολές, 17 ριμπάουντ (15+2), 9 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα.

Έχασε έδαφος η ΑΕΚ

Η Καρσίγιακα διατηρούσε το προβάδισμα από την αρχή της 3ης περιόδου εκμεταλλευόμενη -μεταξύ άλλων- το γεγονός πως ο ΜακΚόλουμ είχε βρει ρυθμό και σκόραρε με μεγαλύτερη συνέπεια (59-50). Ο έμπειρος γκαρντ είχε φτάσει τους 21 πόντους, με 1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 7/7 βολές.

Η Καρσίγιακα συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, έχοντας πετύχει ήδη 20 πόντους σε πέντε λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σαρίτσα μετρούσαν 2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/5 βολές, μαζί με 6 ασίστ για 1 λάθος.

Στα τελευταία δύο λεπτά, η ΑΕΚ κατάφερε να ανακάμψει και να επιστρέψει από το -10, με τους περιφερειακούς να αναλαμβάνουν δράση. Στο 50% το ποσοστό των «κιτρινόμαυρων» στα σουτ εντός παιδιάς, με τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με +4 (επιμέρους σκορ 27-23).

Αναλυτικά τα στατιστικά της 3η περιόδου:

• ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: 14/25 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 11/12 βολές, 23 ριμπάουντ (18+5), 16 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Στην τελική ευθεία

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά (72-68). Στο 33ο λεπτό, η Καρσίγιακα ξέφυγε με +5, ο Φρέιζιερ πήρε πρωτοβουλίες κι έτσι σημειώθηκε το (73-73). Η ΑΕΚ μπορεί αμυντικά να είχε μπόλικα προβλήματα, έδειχνε όμως χαρακτήρα και εγωισμό, δεν άφηνε τους γηπεδούχους να πατήσουν γερά στα πόδια τους και να νιώσουν σίγουροι για τη νίκη (76-74).

Περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος, η ΑΕΚ είχε μόλις έξι παίκτες να σκοράρουν εντός παιδιάς. Όλοι τους με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο και καλύτερο τον Φρέιζιερ (16 πόντοι με 5/12 σουτ, 7 ασίστ). Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη.

Η Καρσίγιακα προηγήθηκε 88-84 40” πριν από το τέλος. Ο Μίτσελ μείωσε γρήγορα, ο ΜακΚόλουμ είχε απάντηση κι ο Μίτσελ με 2/2 βολές στα 5” διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88.