Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Κολοσσός Ρόδου 59-57

Καρδίτσα – Κολοσσός Ρόδου 59-57

Πρώτη νίκης της Καρδίτσας στην Basket League

Ιστορική πρώτη νίκη για την Καρδίτσα, στη Basket League, επί του Κολοσσού

Το ματς ήταν από την αρχή κλειστό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται 11-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από την Ρόδο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας την διαφορά στους 8 πόντους (22-14 μετά από 15 λεπτά). «Όπλο» του Κολοσσού Ρόδου σε αυτό το διάστημα αποτέλεσε η καλή άμυνα που περιόρισε επιθετικά την Καρδίτσα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται με 31-19.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Καρδίτσα με ένα σερί 8-2 πλησίασε στους 6 πόντους (29-35), επιστρέφοντας από τους -14 πόντους. Σε εκείνο το σημείο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε τάιμ-άουτ για να διακόψει τον ρυθμό της Καρδίτσας. Ωστόσο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 28′ προσπέρασε με 38-37, βάζοντας «φωτιά» στον αγώνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται με 44-40. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρους αυτού.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η πάσα στις κερκίδες του Σταρκς με 12 δευτερόλεπτα στο ρολόι και σκορ 54-56 υπέρ του Κολοσσού, δώσανε την ευκαιρία στην Καρδίτσα να πραγματοποιήσει μία ακόμη επίθεση. Στα 3,7 δευτερόλεπτα ο Μπέιτμον κέρδισε 3 βολές και ευστοχώντας σε 2 από αυτές ισοφάρισε το παιχνίδι (56-56). Ο Όσμπορν με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα 56-57 στην Καρδίτσα.

Με 2,7″ στο ρολόι ο Μπέιτμον μετά την άστοχη βολή του Όσμπορν, ευστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου για να δώσει στην Καρδίτσα την πρώτη, ιστορική της νίκης στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Τζιοπάνος- Μαλαμάς

Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (Ευ. Αγγέλου): Μπέχαϊμ 7, Πριτζέτ 12 (1), Μπέιτμον 20 (3), Χάντερ 3, Ι. Αγραβάνης, Ντελόριερ 11(1), Τσούκας 4, Κώττας, Γκάμπροβτσεκ 2, Πεφάνης.

Κολοσσός Ρόδου (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Σταρκς 12, Μορέιρα 4, Χρυσικόπουλος 4, Όσμπορν 16, Μπιλλής 5 (1), Μπαρσέλο 2, Χατζηδάκης 1, Κατσίβελης 2, Τιγκ, Γιαννόπουλος 11 (3).