Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 86-71 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 86-71 (vid)

kalathis maccabi

Η Φενέρμπαχτσε, με ηγέτη τον Νικ Καλάθη, επικράτησε της Μακάμπι με 86-71 για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στον δρόμο της, αφού είχε από την αρχή το πάνω χέρι,  με τον Νικ Καλάθη να αγγίζει το το triple-double (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες (11-11).  Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι ήταν από την αρχή πολύ κοντά στο σκορ (13-13). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο 7′ πήρε την διαφορά με +5 (18-3) κι έπειτα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 23-20.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα (32-25). Η Φενέρμπαχτσε έψαχνε να βρει λύσεις για να ξεφύγει (38-30) κι η διαφορά έφτασε στα ύψη (43-32, για να πάει στ’ αποδυτήρια με +14 (46-32).

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν μια αντιγραφή του πρώτου ημιχρόνου, αφού η διαφορά είχε φτάσει στους +20 (56-36) στα πρώτα τρία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Ήταν εμφανές ότι η Φενέρμπαχτσε θα φτάσει στη νίκη, καθώς όσο μείωναν οι φιλοξενούμενοι, τόσο ανέβαζαν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι (64-48), για να κλείσει η 3η περίοδος με 65-52.

Τελική ευθεία… κι η διαφορά στους +10 (70-60), η Μακάμπι θέλησε να αλλάξει τη μοίρα της και να μπει στη διεκδίκησή του, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (73-64). Η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε περιθώρια ανατροπής, ανέβασε τον ρυθμό του αγώνα κι έκλεισε το ματς με τη διαφορά στο +15 (86-71), αποκτώντας κι ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας, σε περίπτωση (ποιος ξέρει;) ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71.