Κεντρική Β' Εθνική Φανάρια – Εθνικός 70-75: Σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα

Φανάρια – Εθνικός 70-75: Σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα

Fotis vasilopoulos ethnikos

Ο Εθνικός πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της πρεμιέρας του 1ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, καθώς επικράτησε με 75-70 στη Νάξο του ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια». Η ομάδα του Πειραιά με ηγέτη των Φώτη Βασιλόπουλου είχε τα ηνία στο σκορ σε όλο το ματς και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Οι παίκτες του Χούμπαυλη δεν ξεκίνησαν καλά το ματς, αλλά μετά το νευρικό πρώτο πεντάλεπτο πήρε τον έλεγχο. Ο Εθνικός ήταν καταιγιστικός και γρήγορα ξέφυγε στο σκορ (18-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε σε διψήφια επίπεδα (35-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νάξου έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (54-54) αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους. Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος. Ο Φώτης Βασιλόπουλος πέτυχε δύο τρίποντα μαχαιριά και η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη (70-75).

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια – Εθνικός Πειραιά 70-75
Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Κούλης Χ. – Τεφτίκης.
Τα δεκάλεπτα : 18-25, 35-45, 54-56, 70-75.
ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (Ρουμελιώτης) : Προδρόμου 26, Μιλεντίγιεβιτς 3, Τζόκιτς 7 (1) Αναγνωστόπουλος 17, Λάκοφ 5 (1), Γυφτάκης, Χαρούνι 8, Μπακέας 4 (1), Πολίτης.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Χούμπαυλης) : Βασιλόπουλος 19 (4 τριπ., 14 ασίστ), Καππής 10, Σταματίου 7 (1), Παπουτσής 5 (1), Ολύμπιος 10 (3), Ιωάννου 4, Ρούκας, Βαθρακοκοίλης 8 (1), Καραφαντής, Γκαβασιάδης 12.

Περισσότερα σε Β' Εθνική

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…