Κεντρική Basket League ΑΕΚ – ΑΣ Καρδίτσα 79-63

ΑΕΚ – ΑΣ Καρδίτσα 79-63

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα της Basket League απέναντι στην Καρδίτσα, επικρατώντας εύκολα με σκορ 79-63, μπροστά στο κοινό της στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (10-9), η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 23-11. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά. Κάπως έτσι η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 49-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα εμφανίστηκε καλύτερη και ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά, την οποία και έριξε από τους 22 πόντους στους 14 (64-50) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατόρθωσε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο 33′ του αγώνα όταν και έριξε τη διαφορά στους 11 (64-53). Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ, η οποία «πάτησε» το γκάζι και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63