Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Έχασε στις λεπτομέρειες το Περιστέρι από τον Ερυθρό Αστέρα

Έχασε στις λεπτομέρειες το Περιστέρι από τον Ερυθρό Αστέρα

persteri e1663966227566 jpg

Το Περιστέρι υπέστη την ήττα με 73-72 από τον Ερυθρό Αστέρα για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» μετά από χαμένο σουτ του Μωραίτη στην εκπνοή.

Το πρώτο τεστ του Περιστερίου με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα ήταν κάτι παραπάνω από ιδανικό. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κοίταξε στα μάτια τους Σέρβους και έχασε με 73-72 και μάλιστα θα μπορούσε να πάρει την νίκη αν το σουτ του Μωραίτη στο τέλος έβρισκε στόχο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντόμπριτς με 16 πόντους και για τους ηττημένους ο Τζούστον με 11 πόντους.

Η σερβική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με κορυφαιο τον Ντόμπριτς προηγήθηκε με 8-3 ενώ η διαφορά πήγε και στους 10(17-7) στο 6′. Όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 17-14 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το εις βάρος της 21-16.

Ο Τζούστον με καλάθι μείωσε στους τρεις πόντους (21-18) ενώ κάπου εκεί πάτησε γκάζι ο Ερυθρός Αστέρας και με 10 αναπάντητους πόντους έφερε την διαφορά στους 13 (31-18) στο 14′. Νέα ανάκαμψη για τους «Περιστεριώτες» καθώς με σερί 6-0 μείωσαν σε 31-24 και το ημίχρονο έληξε με 38-31.

Οι Σέρβοι στις αρχές της επανάληψης εκτόξευσαν την διαφορά στους 13 πόντους (46-33) ενώ με σερί 7-0 το Περιστέρι μείωσε σε 46-40 στο 24′. Η ομάδα του Βελιγραδίου όμως με ένα νέο σερί πήγε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στους 14 πόντους (54-40) στο 26′. Στην συνέχεια οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με κορυφαίο τον Μωραίτη έπαιξαν ωραιο μπάσκετ και στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσαν σε 59-53.

Με αιχμή του δόρατος τον Ιβάνοβιτς που πυροβολούσε έξω από τα 6.75 ο Αστέρας πέρασε μπροστά με 12 με 65-53. Στην συνέχεια οι «Περιστεριώτες» προσπάθησαν να καλύψουν την διαφορά και μείωσαν στο καλάθι μάλιστα (72-70) ενώ ο Μίτροβιτς με 1/2 βολές έκανε το 73-70. Με καλάθι ο Ραντάνο μείωσε στον πόντο (73-72) , η σερβική ομάδα αστόχησε στην επίθεση της και το Περιστέρι ειχε την ευκαιρια να πάρει την νίκη το σουτ όμως του Μωραίτη δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72