Κεντρική Γυναίκες Νέων Γυναικών: Ισραήλ-Ελλάδα 65-57

Νέων Γυναικών: Ισραήλ-Ελλάδα 65-57

F2CA5957 51C6 4ED2 87C2 7D15F2A50498 scaled

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν τα κατάφερε. Στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 στα Σκόπια ηττήθηκε 65-57 από το Ισραήλ και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8, ξεχνώντας το στόχο της ανόδου στην Α’ Κατηγορία.

Ο αγώνας είχε την εικόνα που όλοι περίμεναν. Ήταν κλειστό με δυνατές άμυνες με το Ισραήλ να παίρνει πρώτο ένα προβάδισμα (10-6, 4’). Χατζηλεοντή και Σακελλαρίου έδωσαν το προβάδισμα (10-12, 5’40’’ με τη διαφορά να φτάνει και στο +8 (12-20, 11’). Το Ισραήλ έμεινε άποντο για περίπου οχτώ λεπτά. Ευστόχησε για το 15-20 (13’30’’) και από εκεί και πέρα έδειχνε να ξαναβρίσκει το δρόμο του για να οδηγήσει στο 23-20 και 28-26 του ημιχρόνου, μετρώντας 4/15 τρίποντα, την ώρα που η ελληνική ομάδα 1/11 και ταυτόχρονα 7/14 ελεύθερες βολές.

Το Ισραήλ συνέχισε ως το +10 (38-28, 25’). Η Ιωάννα Χατζηλεοντή ήταν εκεί με πέντε συνεχόμενους πόντους και μαζεμένα ριμπάουντ να δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης με τις Πρίφτη και Πολυμένη να μπαίνουν στην εξίσωση ως το 38-40 (28’10’’). Τα τρίποντα έδωσαν και πάλι λύσεις στο Ισραήλ, μαζί με την πολύ δυνατή άμυνα για να φτάσει στο 49-43 (32’).

Η Ολυμπία Σακελλαρίου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα (51-53, 35’40”). Ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 58-56 (38′) για το Ισραήλ και η Ρινάτ έγραψε το 60-56 (38’10”) με την ομάδα της να μετρά 6/15 τρίποντα στο δεύτερο μισό. Το έβδομο σφράγισε και τη νίκη του Ισραήλ, αφού διαμόρφωσε το 63-57 με 19” για το τέλος της αναμέτρησης. H νίκη για το Ισραήλ ήρθε με το τελικό 65-57.

Διαιτητές: Λανγκόφσκι (Πολωνία), Σταν (Ρουμανία), Ντοτσένκο (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 12-18, 28-26, 44-43, 65-57

Ελλάδα (Νίκλας): Μποσγανά 3 (11ρ.), Χατζηλεοντή 18 (13ρ.), Πολυμένη 11 (2), Πρίφτη 7 (1), Σακελλαρίου 9 (1), Μπουντούρη 3, Δερμιτζάκη, Γούλα 4, Παπαδοπούλου 2, Στεργάκη

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Περισσότερα σε Γυναίκες

Κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Τίμπεργουλβς

Carrier – high του Μακντάνιελς στη νίκη των Τίμπεργουλβς Πολλοί θα περίμεναν οι Τίμπ…