Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Κορασίδων: Ελλάδα – Βουλγαρία 68-48

Κορασίδων: Ελλάδα – Βουλγαρία 68-48

korasidon2 e1659131388390 jpg

Διπλασίασε τις νίκες της στα φιλικά με τη Βουλγαρία η Εθνική Κορασίδων επικρατώντας στην Αρναία με 68-48 της αντιπάλου της στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 19-27 Αυγούστου στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων αύριο στις 10 το πρωί στο τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους φιλικό.

Η Εθνική Κορασίδων μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε 12-4 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό ξεφεύγοντας μάλιστα με 31-18 (18′) έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Η Εθνική Κορασίδων διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια της Βουλγαρίας να πλησιάσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νεαρές διεθνείς ανέβασαν ρυθμό, διεύρυναν την διαφορά (62-44, 35′) για να φτάσουν στην νίκη με 68-48.

Διαιτητές: Κοιμτζόγλου, Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα: 18-10, 33-24, 51-44, 68-48

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 15(3), Αρσενιάδου 10, Χωλοπούλου 4, Χατήρα 2, Φελούρη 4, Στολίγκα 7(1), Τσινασλανίδου 7, Σιουμουρέκη 4, Σύρρα 8, Ζιάκα, Καλογήρου 3, Τόγια 4.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…