Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός: Ξεπέρασε τους 2.000 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός: Ξεπέρασε τους 2.000 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 74-61 από τον Ολυμπιακό με τους Πειραιώτες να κάνουν το 1-0 στην σειρά των τελικών. Παρότι ηττήθηκαν οι πράσινοι ο Ιώαννης Παπαπέτρου έγινε ο 69ος παίκτης που σπαει το φράγμα των 2.000 πόντων.

Οι 13 πόντοι που πέτυχε στον σαββατιάτικο αγώνα, έφεραν τον Έλληνα φόργουορντ με σύνολο 2.007 πόντους. Από αυτούς οι 1.086 ήταν με τον Παναθηναϊκό σε 95 ματς. Με τον Ολυμπιακό έβαλε 921 πόντους την περίοδο 2013-2018 σε 134 αγώνες.

Τις 139 συμμετοχές έφτασε ο Γιώργος Παπαγιάννης και πλέον ξεπερνά κατά μια τον Γιάκα Λάκοβιτς με 138 το διάστημα 2002-2006.

Ιστορικό χαμηλό μιας περιόδου για τους τελικούς

Οι «πράσινοι» με τους τέσσερις πόντους που πέτυχαν στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό, ισοφάρισαν το χαμηλό πόντων περιόδου της φετινής σεζόν αφού τόσους είχε πετύχει και ο Απόλλων Πάτρας στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου.

Επίσης η επίδοση αυτή είναι και η ιστορικά χαμηλότερη σε σειρά τελικών, καθώς το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ το είχαν κάνει οι «ερυθρόλευκοι», στη δεύτερη περίοδο του 4ου τελικού το 2002, όταν απέναντι στην ΑΕΚ πέτυχε μόνο πέντε πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο.

Τουρκική Ομοσπονδία: «Καταδικάζουμε τις απειλές εναντίον του Αταμάν»

Πήρε θέση η τουρκική Ομοσπονδία για τα υβριστικά συνθήματα εναντίον του Αταμάν. Η σειρά με…