Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72 – 78: Έκανε το 2-0 και ετοιμάζεται για τελικό

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72 – 78: Έκανε το 2-0 και ετοιμάζεται για τελικό

5623448 scaled e1655236143357 jpg

Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο μέρος, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα βρήκε ξανά τον ρυθμό του, γύρισε από το -14 σε ένα δεκάλεπτο και έφτασε, εν τέλει, στη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (78-72) στο ΟΑΚΑ με πρωταγωνιστές τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοβ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με 2/2 από τα 6μ75, με Γουόκαπ και Ντόρσεϊ (3 – 6). Δημιουργήθηκε πρόβλημα στο 3\ του 1ου δεκαλέπτου καθώς ο Γουόκαπ χρεώθηκε με δεύτερο προσωπικό φάουλ. Στη θέση του μπήκε άμεσα ο Σλούκας.

Εν αντιθέσει με τον πρώτο τελικό, αυτός είχε πολύ περισσότερη ένταση στις δύο άμυνες. Κυρίως βέβαια η συζήτηση αφορά στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που δεν ήταν όπως στο προηγούμενο παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε μπει με πάθος, ήταν αποφασισμένος και είχε ξεκινήσει καλύτερα με την βοήθεια του κόσμου του. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του έμοιαζε επηρεασμένος από το ΟΑΚΑ  ο οποίος έβρισκε λύσεις μόνο με τα τρίποντα. Συν τοις άλλοις, τα 2 φάουλ που είχαν χρεωθεί ο Γουόκαπ και ο Φαλ, αποτελούσαν το πρώτο μεγάλο πρόβλημα για τον Μπαρτζώκα (12 – 7).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με +1 (21 – 20).  Ο Νέντοβιτς έτρεξε το γήπεδο, έφτασε μέχρι το κέντρο και σκόραρε στο τέλος του χρόνου, ξεσηκώνοντας τον κόσμο του τριφυλλιού.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Παναθηναϊκός: 5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 2 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 1/10 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά…  Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι (31 – 25). Ο Σλούκας ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, έχοντας πλέον 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα διατηρούσε το προβάδισμα χάρης στο ξέσπασμα του Οκάρο Γουάιτ και τη συνέπεια που έδειχνε στην άμυνα (33 – 27). Το τριφύλλι  επέβαλε τον δικό του ρυθμό μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (38 – 27).

Στο 1’46” για το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μποχωρίδης χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ και δίνοντας βολές στον Μάρτιν (40 – 31). Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με +14 (46 – 32).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Ολυμπιακός: 3/19 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 8/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Στο Β’ μέρος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε με άλλη ενέργεια στο παρκέ (48  – 45). Στο 4΄η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει το παιχνίδι στα χέρια του (48 – 55).

Ο Ντόρσεϊ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, ο Ολυμπιακός είχε 3/3 δίποντα και 4/4 τρίποντα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, όμως την πραγματική διαφορά έκανε η επιστροφή στο παρκέ του Φαλ (49 – 55). Η τρίτη περίοδος έληξε με 56 – 61.

Τελική ευθεία… Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (63 – 69).Ο Ολυμπιακός έβγαζε τρομερή ηρεμία στο παιχνίδι του, αποφασιστικότητα, καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έψαχνε μεγάλα σουτ και μαζεμένες καλές άμυνες, για να γυρίσει την κατάσταση στο γήπεδό του (61 – 73). Οι γηπεδούχοι πάλευαν για την νίκη αλλά το παιχνίδι είχε ήδη πλευρίσει 70 -76.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.