Κεντρική Basket League Προμηθέας – Ηρακλής 78 – 69: «Οι πατρινοί βούλιαξαν τον Γηραιό»

Προμηθέας – Ηρακλής 78 – 69: «Οι πατρινοί βούλιαξαν τον Γηραιό»

5588933 1 scaled e1651939441299 jpg

Οι Πατρινοί επιβλήθηκαν του Ηρακλή επικρατώντας στην Πάτρα (78-69) για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, «βυθίζοντας» και άλλο τον Γηραιό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά μπήκε ο Γηραιός στην αναμέτρηση, ο οποίος ήταν αποφασισμένος για την νίκη (4 – 9). Οι πατρινοί στο 6΄εκμεταλέυτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και άρχισαν να μειώνουν (10 – 11). Το 1ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο και η αναμέτρηση άρχισε να αποκτά ενδιαφέρον (17 – 16). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να ξεφύγει και να κλείσει την 1η περίοδο με 17 – 19.

Στην 2η περίοδο ο Γηραιός μπήκε με άλλη ενέργεια (27 – 31). Στο 7΄μέιωσε ο Προμηθέας μείωσε και πήρε το προβάδισμα με 35 – 34. Ο Παπαδάκης ήταν σε τρομερή κατάσταση με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους, όμως οι Πατρινοί με Σίμπσον και Φράνκαμπ είχαν καταφέρει να φέρουν το ματς στον πόντο και να μην επιτρέψουν στον “Γηραιό” να πάρει τα ηνία. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το  ημίχρονο με 43 – 34.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Προμηθέας: Γκραντ 6 (3/5 δίποντα), Σίμπσον 9 (1), Άντριτς 7 (1), Φράνκαμπ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τανούλης, Χαντ, Αγραβάνης Δ 6 (2/6 δίποντα), Αγραβάνης Γ 4 (5 ριμπάουντ), Λάγιος, Μπαζίνας

Ηρακλής: Σταμάτης 6 (2), Χένρι 2 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκάρετ 7 (3/3 δίποντα), Φίλλιος, Έιμπραμς 4, Χαριτόπουλος Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 14 (4/5 τρίποντα).

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας δεν σταμάτησε να χτυπά, έφτασε  τους +9 η διαφορά (49 – 40). Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να ξεφύγει (59 – 48). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο με 64 – 52.

Τελική ευθεία…

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά. όσο μείωνε ο Γηραιός τόσο δυνάμωνε ο  Προμηθέας (72 – 54). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν αγκαλιά με την νίκη (76 – 69). Οι πατρινοί πήραν την νίκη με 78 – 69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…