Κεντρική Basket League Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 70 – 78: Με Φλόιντ στο τιμόνι πήρε την νίκη

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 70 – 78: Με Φλόιντ στο τιμόνι πήρε την νίκη

5582753 scaled e1651420747123 jpg

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές ο Κολοσσός Ρόδου φάνηκε ανώτερος απο το Περιστέρι επικρατώντας με 70 – 78 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Baset League.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Γκιελό μαζί με τον Δημήτρη Μωραΐτη ήταν αυτοί που άνοιξαν το πρώτο δεκάλεπτο με (6 – 3).Ο Κολοσσός Ρόδου με τον Γουίλιαμς μείωσε την διαφορά (6 – 6). Εκεί που οι δύο ομάδες ήταν πολύ κόντά (8 – 7) η ομάδα του Ηλία Κατζούρη κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα των +8 (9 – 17),

Το Περιστέρι με τον Μωραΐτη και τον Γκρέι κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους +7 (13 – 20).Οι Ροδίτες έκλεισαν την 1η περίοδο με 13 – 20.

Το Περιστέρι στην 2η περίοδο με τις εύστοχες βολές του Χρηστίδη μείωσε την διαφορά (20 – 24). Όσο μείωνες οι πρίγκιπες της Δυτική όχθης τόσο ανέβαζε ρυθμούς ο Κολοσσός (29 – 35).Οι Ροδίτες σούταραν με 7/8 εύστοχα τρίποντα και χτυπάει το Περιστέρι από την περιφέρεια.

Η διαφορά έφτασε στους +13 (29 -43). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε τον απόλυτο έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με 31 – 50.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Περιστέρι: Αγκμπελίς, Πέτεγουεϊ 9 (1), Μωραΐτης 11 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκιέλο, Σαλούστρος, Κόζι 2, Χρηστίδης 2, Μπράουν 2, Γιαννόπουλος, Γκρέι 5

Κολοσσός: Μομίροφ 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (4/4 τρίποντα), Μίλερ 12 (2/2 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 5 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Μπιλλής, Τιλί 2, Φλόιντ 3.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με άλλη ενέργεια, προσπαθώντας να μαζέψουν αυτή την τεράστια διαφορά (40 – 55). Ο Πέτγουεϊ είχε «πάρει φωτιά», ήταν ο πρωταγωνιστής  για του πρίγκιπες (53 – 60), Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά στους +4 (56 – 60).

Τελική ευθεία… Το Περιστέρι είχε μπει ξανά στο ματς, είναι στον πόντο, έχει ανατρέψει διαφορά 21 πόντων του Κολοσσού και το ματς είχε ανάψει για τα καλά (59 – 60). Μία απίστευτη φάση χάρισε ο Τζόρνταν Φλόιντ ο οποίος πέτυχε το καλάθι, πήρε και το φάουλ  (61 – 65). Ο Αγκμπελέσε μείωσε στον πόντο, βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση (64 – 65).

Ο Φλόιντ  στο 5′ έφτασε την διαφορά στους +8 (64 – 72). Η διαφορά έφτασε τους +10 1′ πριν το τέλος (68 – 78). Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με (70 – 78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78

BCL: Στα πρότυπα του ΝΒΑ το Final Four (vid)

Το Final Four του BCL θα γίνει σε γυάλινο δάπεδο. Το ΝΒΑ θέλησε να μιμηθεί η FIBA και φέρν…