Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61-53: «Βύθισε» τις ερυθρόλευκες

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61-53: «Βύθισε» τις ερυθρόλευκες

gunaikes pao oly e1652022981912 jpg

Τη δεύτερη νίκη του στους τελικούς των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Στο κλειστό Π.Γιαννακόπουλος επικράτησε με 61-53 του Ολυμπιακού σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Με όπλο την έδρα του και το μπρέικ στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 61-53 τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» για την Α1 μπάσκετ γυναικών. Πλέον την ερχόμενη Τετάρτη (11/5) οι «Πράσινες» πάνε για το θαύμα στο ΣΕΦ. Στο 2-2 πλέον η σειρά των τελικών.

Η εικόνα του αγώνα

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν νευρικό για τις δύο ομάδες. Το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν χαμηλό (4-6). Με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο +4 (10-6), με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και να κάνει λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νικητή το «Τριφύλλι» με 17-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία του Παναθηναϊκού. Οι «Ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με τρεις (17-20). Άμεση ήταν η απάντηση του Παναθηναϊκού με την Ρίντ για το προβάδισμα (24-22). Μάλιστα ο Παναθηναϊκός πέρασε ακόμα και στο +5 (29-24) στο 17′. Ο Ολυμπιακός χάρη σε σερί 7-0 και την Σταμολάμπρου σε δαιμονιώδη φόρμα έκανε σερί 7-0 και το ημίχρονο έληξε στα επίπεδα του 31-31.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των Πειραιωτών στην τρίτη περίοδο. Οι Ερυθρόλευκες» κράτησαν το προβάδισμα στις αρχές του Β’ μέρους (37-40) μέχρι το 24. Το σκορ στα ίσια έφερε η Ρίντ (40-40). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες ως το 28′. Η τέταρτη περίοδος έκλεισε στο 46-42 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «Ερυθρόλευκες» με σερί 4-0 έφεραν το ματς στα ίσια (46-46). Από αυτό το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ στο σκορ (52-53). Κάπου εκεί μίλησε η άμυνα του Παναθηναϊκού και με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχες πήραν την νίκη με 61-53.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-53
Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.