Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός-Λάρισα 87-77: Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τους «Πράσινους»

Παναθηναϊκός-Λάρισα 87-77: Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τους «Πράσινους»

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Λάρισα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, επικράτησε 87-77 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών

Ο Στέφαν Μούντι ήταν καταιγιστικός από τα 6,75. Μάλισα ήταν και ο πρώτος σκόρερ για την Θεσσαλική ομάδα με 29 πόντους.

Από την πλευρά του «Τριφυλλιού» κορυφαίοι ήταν ο Νέντοβιτς και ο Παπαπέτρου με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Έπαιξαν και οι Παπαγιάννης και Σίβα.

Έστω και δύσκολα κυριάρχησε ο Παναθηναϊκός

Το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν καλό. Με τον Στέφαν Μούντι να βάζει τα τρίποντα από το…σπίτι του με επιμέρους σκορ 12-3 το 14-13 το έκαναν 17-25 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-25. Ο Αμερικανός σκόραρε σχεδόν τους μισούς πόντους (11), με τους Τσαϊρέλη και Κρούμπαλι να τον συμπληρώνουν.

Όπως και στον εκτός έδρας αγώνα για την κανονική περίοδο, όταν μίλησε η κλάση του Νεμάνια Νέντοβιτς άλλαξε η ροή του ματς. Από το 17-25 με σερί 17-2 (!) έφτασε ο Παναθηναϊκός να προηγείται με 34-27. Ο Σέρβος ήταν on fire σκοράροντας μέχρι τώρα 14 πόντους. Αρκετές βοήθειες προσέφερε και ο Σίβα. Η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά με επιμέρους 13-3 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +12 (49-37) δια χειρός Παπαπέτρου και Μέικον. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στα επίπεδα του 49-39.

Η Λάρισα δεν ήταν διατεθιμένη να καταθέσει εύκολα τα όπλα. Με τον Μούντι να μένει σε επιθετική φόρμα μείωσε στον πόντο τρία λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα με ηγέτες τους Παπαγιάννη και Μέικον και ένα σερί 9-0, έφεραν το σκορ στο 70-60 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 70-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα χέρια του συνόλου του Φώτη Τακιανού βάρυναν. Ο Παναθηναϊκός με τους Έβανς και Σίβα σε μεγάλη μέρα κράτησαν το προβάδισμα κόντα στους 10 πόντους (76-67). Τρία λεπτά πριν από το τέλος το σκορ έφτασε και στο +13 (83-70), και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 87-77 και πλέον πάει την Τρίτη στην Λάρισα για το 2-0

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77

Οι αριθμοί του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 9 (1), Παπαγιάννης 7 (12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουάιτ 10 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίβα 8 (2), Μποχωρίδης, Κασελάκης 3 (1), Νέντοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Έβανς 3 (1)

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάρας 3 (1), Καράμπελας 3 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάριτς 6 (6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μούντι 29 (4/6 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Γκριν 2, Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/21 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 17/34 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 10/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…