Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Προμηθέας 116-73: Θέλει τελικούς και το… βροντοφωνάζει

Ολυμπιακός – Προμηθέας 116-73: Θέλει τελικούς και το… βροντοφωνάζει

Ολυμπιακός basket

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε για τρία δεκάλεπτα επί του Προμηθέα και φτάνοντας σε σχετικά άνετη νίκη με σκορ 116-73, έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο με 18 πόντους. Από την άλλη για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο τρομερός νεαρός Τανούλης με 17 πόντους.

Ολοκληρωτικά κυρίαρχος ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κάπως νευρικές στην επίθεση, Ταυτόχρονα τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες. Προς το τέλος της 1ης περιόδου ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεχωρίσει με 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες με αιχμές τους Λαρεντζάκη, Σλούκα και ΜακΚίσικ έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να έχουν διαφορές άνω των 20 πόντων.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 53-32.

Στην τρίτη περίοδο Ο Ολυμπιακός άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα. Το χαρακτηριστικό που έβγαλαν οι «ερυθρόλευκοι», ήταν η ενέργεια στην άμυνα, καθώς και το τρέξιμο στον αιφνιδιασμό. Με τον Ντόρσεϊ να βγαίνει μπροστά οι Πειραιώτες 3′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου έκαναν το 82-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 89-46.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 116-73 υπέρ των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73.