Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-54: «Βούλιαξε τις πράσινες»

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-54: «Βούλιαξε τις πράσινες»

osfp pao vasiki e1652285698225 jpg

Την πρώτη του νίκη στους τελικούς των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός. Στον τρίτο τελικό επικράτησε στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 87-54 του Παναθηναϊκού και απέκτησε προβάδισμα στη σειρά, καθώς προηγείται με 3-2 (υπολογίζονται και οι νίκες της κανονικής περιόδου).

Το πρωτάθλημα θα κατακτήσει όποιος συμπληρώσει τέσσερις νίκες και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Κυριακή (15/05) στις 15.00 στο Π.Γιαννακόπουλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με όπλο τη ευστοχία του στα τρίποντα (ξεκίνησε με 4/5) και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα ξέφυγε στο πρώτο πεντάλεπτο με 18-5. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει απάντηση με τη διαφορά να διευρύνεται και να φτάνει στο +23 (39-16, 18’30”).

Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε με το ξεκίνησε του δευτέρου ημιχρόνου (49-21) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από την Αννα Νίκη Σταμολάμπρου. Με ένα σερί 11-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 49-32 (25’30”) και λίγο μετά έκανε έγινε το 54-39 με τρίποντο της Μπουντούρη (28′).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πίεσε και άλλο τον αντίπαλο, συνέχισε να είναι εύστοχος από την γραμμή του τρίποντου (είχε συνολικά 10/18) για να φτάσει τη διαφορά στο +30 (79-49, 38’15”). Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 87-54 έχοντας πάρει το προβάδισμα με 3-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-54
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχάρης-Μαγκλογιάννης
Δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκεράλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.