Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76 – 81: Έκαναν το «μπαμ» οι «πράσινες»

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76 – 81: Έκαναν το «μπαμ» οι «πράσινες»

osfp pao e1651775009261 jpg

Στον πρώτο τελικό των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού με 81-76 κάνοντας σπάζοντας την έδρα του αντιπάλου του.

Στη σειρά των αγώνων προηγείται 2-1 ο Ολυμπιακός (υπολογίζονται και τα παιχνίδια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος) και επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (8/5, 15.00) στο Π.Γιαννακόπουλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νευρικότητα στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Οι «πράσινες» είχαν καλές επιλογές  στην επίθεση ενώ ταυτόχρονα ήταν σκληρές στην άμυνα. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έβρισκαν τρόπο να έχουν μια υπέρ τους διαφορά της τάξεως των 5-6 πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε ακόμα περισσότερο. Οι «ερυθρόλευκες» δεν έκαναν το σύνηθες παιχνίδι τους κάτω από το καλάθι και δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την έλλειψη στις ψηλές των φιλοξενούμενων. Με το χρονόμετρο να γράφει 4:12” για το ημίχρονο η Χολμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 22-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με έξι συνεχόμενους πόντους από τη Σταμολάμπρου μείωσε σε 40-47. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο με τη Ριντ κατάφεραν εκ νέου να ξεφύγουν (42-58, 28′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει αρχικά στους έξι πόντους με τρίποντο της Νικολοπούλου (58-64 στο 34′) και στη συνέχεια στους πέντε με την Πλουφ (65-70 στο 38′). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έδειξε ψυχραιμία στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 81-76.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81
Διαιτητές: Τσαρούχα-Θεονάς-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24, Σταμολάμπρου 19(2), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 6(2), Δίελα, Βίτολα 9(1), Χάμπλιν 7.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 24, Φιτζγκέραλντ 27(1), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα 3, Κωτούλα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12(3), Χατζηνικολάου 12(1).

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…