Κεντρική Basket League Λάρισα – Προμηθέας 84 – 77: «Κλείδωσαν την 6η θέση οι Θεσσαλοί»

Λάρισα – Προμηθέας 84 – 77: «Κλείδωσαν την 6η θέση οι Θεσσαλοί»

5593029 scaled e1652284900993

Η Λάρισα κατάφερε άντεξε στην πίεση του Προμηθέα, επικρατώντας με 84 – 77.  Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πανηγύρισε την 11η της νίκη, «κλειδώνοντας» την 6η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ οι Πατρινοί, αφού μέσα στα πρώτα 2’ είχαν φτάσει την διαφορά στους στους +9 (2-11). Οι Λαρισαίοι στην πορεία κατάφεραν να ξεφύγουν (11 -13) και έπειτα να πάρουν το προβάδισμα (17 -13). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο με 19 – 16.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά.. Οι Θεσσαλοί είχαν τον «πρώτο λόγο» καθόλη την διάρκεια (26 -20). Όσο μείωνε ο Προμηθέας τόσο ανέβαζε ρυθμούς η Λάρισα (34 – 26).Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκλεισε το ημίχρονο με 44 – 30.

Στο β ‘ μέρος της αναμέτρησης η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε με άλλη ενέργεια (49 – 38). Στο 5′ η διαφορά ήταν στους +8 (49 – 41). Η Λάρισα με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» κατάφερε να ξανα πάρει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (59 – 50). Η 3η περίοδος έληξε με 61 – 52.

Τελική ευθεία…

Στην 4η περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω… (66 – 63). Ο Προμηθέας κατάφερε να φτάσει την Λάρισα με αποτέλεσμα το παιχνίδι α εξελιχθεί σε ντέρμπι (66 – 65). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (73 – 71). Η Λάρισα όμως άντεξε την πίεση του Προμηθέα και πήρε τη νίκη με 84 – 77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …