Κεντρική Basket League Λάρισα – Κολοσσός Ρόδου 83 – 82: Πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Λάρισα – Κολοσσός Ρόδου 83 – 82: Πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

0A4C592B 07C1 42B6 8CCE 05E3623E4D58

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά πήρε για πρώτη φορά η Λάρισα η οποία κατάφερε να πετάξει τον Κολοσσό εκτός με 83 – 82 σε ένα παιχνίδι που έφτασε ως την παράταση.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Κολοσσός μπήκε άνοιξε δυναμικά την αναμέτρηση, εξασφάλισε από νωρίς ένα προβάδισμα 6-8 πόντων και πάλεψε για κάθε κατοχή. Από την άλλη η Λάρισα μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι δίχως να έχει την ίδια ενέργεια που είχε στη Ρόδο. Στην πορεία ο Μούντι ανέλαβε δράση και έφερε την Λάρισα στο -4. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι (14 – 18). Η 1η περίοδος έληξε με την διαφορά στους +6 (14 -20).

Στην δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλοί μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παρκέ, μειώνοντας την διαφορά (19 – 20). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού στο 9’ έτρεξε ένα σερί και το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία (32 -33). Το ημίχρονο έληξε με 32 – 35.

Δειτε αναλυτικά τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Παρά το προβάδισμα που πήραν δύο φορές οι Ροδίτες, ο Κολοσσός επέστρεψε με δικά του σερί στο ματς. Η Λάρισα έκλεισε το πρώτο μισό με 6/13 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 11/13 βολές, 13 ριμπάουντ (11+2), 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 κλεψίματα και 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 7/19 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/9 βολές, 26 ριμπάουντ (15+11), 10 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα και μία τάπα.

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι κυλούσε πόντο – πόντο  ως και το 7’ (49 – 50). Οι Ροδίτες κατάφεραν να ξεφύγουν με τον Σλαφτσάκη που έστειλε την διαφορά στους +6 (51 – 57). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με +5 (54 -59).

Τελική ευθεία.. Η 4η περίοδος άνοιξε με το μεγάλο τρίποντο του Παπαντωνίου που φέρνοντας την Λάρισα σε απόσταση δύο πόντων (57 -59). Όσο ανέβαζαν οι Θεσσαλοί ρυθμούς τόσο πίεζαν οι νησιώτες (61 – 68).Οι γηπεδούχοι  ήταν ακόμα «ζωντανοί» στο ματς και με το λέι απ του Καράμπελα μείωσε στους +2 (68 – 70).

Η διαφορά έφτασε στον πόντο και το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε «θρίλερ» (70 – 71). Ο Μούντι έδωσε τη λύση στη Λάρισα, έφερε το ματς στα ίσα και οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση (72 – 72)

Στην παράταση οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά όμως το άστοχο καλάθι του Μίλερ έστειλε την ομάδα της Θεσσαλίας στα ημιτελικά (83 – 82).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (κ.α), 83-82

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…