Κεντρική Basket League Λάρισα – Απόλλων Πάτρας 83-74: «Επέβαλε τον δικό της ρυθμό»

Λάρισα – Απόλλων Πάτρας 83-74: «Επέβαλε τον δικό της ρυθμό»

5582671 scaled e1651489921511 jpg

Η Λάρισα με πρωταγωνιστές τους Μούντι, Χάντσον, Μάριτς και Κρουμπάλι επικράτησε του Απόλλωνα Π. με 83-74 κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς τα play off της Stoiximan Basket League

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (2 – 2). Η Λάρισα μέσα σε 2′ κατάφερε έκανε το +5 (7 -2). Οι Πατρινοί μείωσαν την διαφορά (10 – 8) Το 1ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (18 – 16). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την 1η περίοδο με +1  (18 – 19).

Η δεύτερη περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της (26 – 27).Το ντέρμπι συνεχιζόταν ως το 9′ λεπτό (37 – 36). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να ξεφύγει, κλείνοντας το ημίχρονο με +2 (40 – 38).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
Η Λάρισα έκλεισε το πρώτο μέρος με 12/21 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 22 ριμπάουντ (17-5), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη, με τον Μούντι στους 13 και τον Κρουμπάλι στους 11 πόντους. Ο Απόλλωνας είχε 9/15 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 5/7 βολές, 17 ριμπάουντ (11-6), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 λάθη, με τον Ντέιβις στους 11 και τον Δίπλαρο στους 8 πόντους.

Στο β’ μέρος της αναμέτρησης η Λάρισα μπήκε με άλλη ενέργεια (47 – 43). Στην πορεία κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα =5 (54 – 49). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν (54 – 51), Το 3ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε και αυτό σε ντέρμπι (60 – 58). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν και την 3η περίοδο με +2 (61 – 58).

Τελική ευθεία… Η Λάρισα μπήκε φόρα στην τελευταία περίοδο καθώς μέσα στα πρώτα 2΄είχε φτάσει την διαφορά στους +10 (68 – 58), Η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε το πάνω χέρι με +8 (78 – 70). Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει (79 – 70). Η Λάρισα πήρε την νίκη με 83 – 74.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…