Κεντρική Basket League Ιωνικός – Ολυμπιακός 78 – 86: Πρόβα πριν το Final Four

Ιωνικός – Ολυμπιακός 78 – 86: Πρόβα πριν το Final Four

mckissic e1652036017851

Πέντε μέρες μετά τη νίκη – πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην ελληνική πραγματικότητα, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Ιωνικό για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι κουρασμένοι Πειραιώτες, πήραν αυτό που ήθελαν (78 – 86), παρά το γεγονός πως έδωσαν (πολλά) δικαιώματα στους γηπεδούχους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με τόση ενέργεια στο 1ο δεκάλεπτο,  οι ερυθρόλευκοι δεν πίεζαν όσο συνήθιζαν στη άμυνα (5 – 9). Από το 5΄και ύστερα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό (9 – 14). κλείνοντας την 1η περίοδο με 11 – 22.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Ιωνικός: 4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 1 μπλοκ.

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα μπήκε με άλλη ενέργεια (16 – 32). ΄όσο μείωνε ο Ιωνικός τόσο ανέβαζε ρυθμό ο Ολυμπιακός (27 – 38). Ο Ιωνικός των οκτώ παικτών δεν τα παρατούσε, δεν πετούσε λευκή πετσέτα, παρά το γεγονός πως είχε κάθε δικαιολογία.

Η διαφορά έφτασε ως τους +10 (30 – 40). Ο Αρσενόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα μέχρι στιγμής με 12 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα, μαζί με 6 ριμπάουντ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε το ημίχρονο με 34 – 50.

Τα ομαδικά του Α΄ μέρους:
Ιωνικός: 9/22 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 1/1 βολή, 21 ριμπάουντ (14+7), 9 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 13/20 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/8 βολές, 17 ριμπάουντ (15+2), 16 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας και στην 3η περίοδο (43 – 55), έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και καλά ποσοστά. Η ομάδα της Νίκαιας με το πόδι πατημένο στο γκάζι μείωσε θεαματικά την διαφορά (50 – 59). Οι Πειραιώτες έκλεισαν και την 3η περίοδο με 53 – 64.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:
Ιωνικός: 15/32 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 2/2 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 16/27 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 24 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.

Τελική ευθεία…

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ιωνικός δυσκόλεψε  πάρα πολύ τον Ολυμπιακό (60 – 64). Ξαφνικά δημιουργήθηκε ένα ένα ντέρμπι καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν επτά αναπάντητους πόντους και μάζεψαν τη διαφορά στο -4.

Με λιγότερα από  5΄για το φινάλε, ο Χάμιλτον ήταν κοντά στο τριπλ νταμπλ, αφού είχε 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ ως τώρα. Έκανε ακόμη ένα μεγάλο παιχνίδι ο ηγέτης των γηπεδούχων (70 – 74). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν με δυσκολία την νίκη με 78 – 86.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86.

Τα στατιστικά του αγώνα:
Ιωνικός (Τσίκληρας): Χάμιλτον 8 (3/15 σουτ, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 λάθη), Τζόλος 14 (3/5 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 21 (8/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιουζέλης 3 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τούμπα 6 (8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 15 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόουζες 11 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (0/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 10 (2), Φαλ 6 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Έισι 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 9 (1), Σλούκας 6 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μάρτιν 4 (5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 10 (1).

Φασούλας: Με τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, με τον «τίγρη»…

Ο Παναγιώτης Φασούλας «ενώνει» το (πραγματικό) μπάσκετ. Ο Βαγγέλης Λιόλιος επιχείρησε να κ…