Κεντρική Basket League Άρης Απόλλων Πάτρας – Άρης 74 – 73: «Έκαναν πάρτι στην έδρα τους»

Απόλλων Πάτρας – Άρης 74 – 73: «Έκαναν πάρτι στην έδρα τους»

apollon aris 2 e1652555136568 jpg

Ο Απόλλων με το πόδι πατημένο στο γκάζι κατάφερε να πάρει την νίκη επί του πεισματάρη Άρη με 74 – 73 στέλνοντας την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να αντιμετωπίσει τον  Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε την τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League ο Άρης (0 – 6). Οι γηπεδούχοι στο 4′ με το πόδι στο πατημένο στο γκάζι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (5 – 6). Το 1ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (8 – 9). Οι πατρινοί έκλεισαν την 1η περίοδο με 10 – 9.

Στην 2η περίοδο τα ηνία του σκορ ως και το 8΄τα είχε η ομάδα της Πάτρας (28 – 22). Ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων κατάφεραν αρχικά να μειώσουν (28 – 26) και έπειτα να πάρουν το προβάδισμα (28 – 29). Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία (29 – 29).

Οι δύο ομάδες ήραν πολύ κοντά στην 3η περίοδό (32 – 31). Από το 6΄και έπειτα η αναμέτρηση άρχισε να πλευρίζει (41 – 34). Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη, η 3ο δεκάλεπτο έληξε με 53 – 46.

Τελική ευθεία…  Οι Θεσσαλονικιοί μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παρκέ (58 – 57). Ο Άρης έφερε τα πάνω – κάτω, καθώς ήταν αποφασισμένος για την νίκη (64 – 64). Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι (73 – 71). Οι πατρινοί κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν την νίκη με +1 (74 – 73)

Τα δεκάλεπτα: 10 – 9, 29 – 29, 53 – 46, 74 – 73