Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Αρμάνι Μιλάνο 80-81: Πέρασε αλώβητη από το Astroballe

Βιλερμπάν – Αρμάνι Μιλάνο 80-81: Πέρασε αλώβητη από το Astroballe

armani e1649365625565 jpg

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-81. σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές με πρωταγωνιστήτον Μάλκολμ Ντιλέινι κλείνοντας με όμορφο τρόπο την regular season.

Η εικόνα του αγώνα…

Δυναμικά άνοιξαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση (7 – 7). Η 1η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (9 – 9). Οι γηπεδούχοι στο 5′ κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν το προβάδισμα με +7 (15 – 9).

Ο Γουεμπανιάμα ήταν απολαυστικός, από την πρώτη περίοδο, έχοντας βάλει -μεταξύ άλλων- 2/2 τρίποντα σε μερικά δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Τ. Τζ. Πάρκερ έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 23 – 20.

Στην 2η περίοδο και οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά (30 – 28). Και οι δύο επιθετικά και αμυντικά ήταν αρκετά καλές ( 39 – 40). Η γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με +1 (41 – 40).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
Βιλερμπάν: 11/23 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 15 ριμπάουντ (14+1), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Αρμάνι Μιλάνο: 10/22 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2/8 βολές, 23 ριμπάουντ (16+7), 8 ασίστ, 6 λάθη.

Η Αρμάνι Μιλάνο στην 3η περίοδο μπήκε με άλλη ενέργεια (45 – 50). Έφτασαν τη διαφορά ως τους +9 (49 – 58). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο με +7 (56 – 63).

Τελική ευθεία..

Η Βιλερμπάν έφερε τα πάνω – κάτω στην τελευταία περίοδο , μειώνοντας στους +4 (71 – 75).Ο Λάιτι είχε ισοπεδώσει την Αρμάνι Μιλάνο στα τελευταία λεπτά, σκοράρει ξανά και φτάνει τους 27 πόντους με 7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/5 βολές (76 – 78).

Όταν το χρονόμετρο έγραφε 1′ πριν το τέλος, η αναμέτρηση μετατράπηκε σε ντέρμπι (78 – 80). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε το ντέρμπι με +1 (80 – 81).

Τα δεκάλεπτα:23-20, 41-40, 56-63, 80-81.

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…