Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Προμηθέας – Ολυμπιακός 66-85: Πέρασε από την Πάτρα και τώρα… Μονακό

Προμηθέας – Ολυμπιακός 66-85: Πέρασε από την Πάτρα και τώρα… Μονακό

basket league

Εντός έδρας ήττα με σκορ 85-66 γνώρισε ο Προμηθέας από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα, στο πλαίσιο εξ αναβολής αγώνα της Basket League. Μετά και από το αποτέλεσμα αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 19 νίκες και μόλις 1 ήττα, ενώ οι ηττημένοι πλέον έχουν 11 νίκες και 7 ήττες.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών αναδείχθηκε ο ΜακΚίσικ με 21 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεχώρισε ο Τανούλης με 16 πόντους.

Δεν άντεξε ο Προμηθέας – Κυρίαρχος από την αρχή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει από την αρχή.  Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα πήρε διαφορά από νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 7-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Βελτίωσε την άμυνα του και περιόρισε τη δραστηριότητα των «ερυθρόλευκων». Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν αν διατηρήσουν διψήφιες διαφορές, με το ημίχρονο να λήγει 33-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε εκ νέου φουριόζος στο παρκέ. Πάλι είχε ως όπλο την άμυνά του, καθώς δέχθηκε μόλις 16 πόντους. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 50-67.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Όσο κι αν προσπάθησε ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρεί μεγάλες υπέρ του διαφορές μέχρι το τελικό 66-85.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 33-44, 50-67, 66-85.

Οι αριθμοί της αναμέτρησης:

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Γκραντ 9 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Σίμπσον 12 (1/4 τρίποντα), Λάγιος 2 (6 ριμπάουντ), Άντριτς 4 (0/3 τρίποντα), Μπαζίνας, Γκάντι 4 (2/7 σουτ), Αγραβάνης Γ. 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βασιλείου 2, Φράνκαμπ 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 λάθη), Τανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Σλούκας 2 (1/5 δίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 8 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 21/41 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 3/7 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 23/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 9/13 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.