Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Προμηθέας – Ιωνικός 88 – 84: Με Αγραβάνη στο τιμόνι πήρε τη νίκη

Προμηθέας – Ιωνικός 88 – 84: Με Αγραβάνη στο τιμόνι πήρε τη νίκη

basket league

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη (33 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) να κάνει μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, η ομάδα της Πάτρας επικράτησε του Ιωνικού με σκορ 88 – 84.

Ο Αγώνας

Δυναμικά άνοιξαν και οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση ( 5  – 5). Ο Προμηθέας στο 4′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με +3 (11 – 8). Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου έδωσε την απάντηση της (15 – 10). Οι πατρινοί συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην ομάδα της Νίκαιας (23 – 16) κλείνοντας την 1η περίοδο με 25- 22.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Προμηθέας: 9/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Ιωνικός: 3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Στην 2η περίοδο ο Ιωνικός μπήκε με άλλη ενέργεια (25 – 24).  Η προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες του Ιωνικού ήταν εντυπωσιακή. Παρά τις πολλές απουσίες, τα προβλήματα και το rotation των επτά -ουσιαστικά- παικτών, (32 – 36) η ομάδα «στεκόταν όρθια».

Ο Αγραβάνης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, είχε ήδη 15 πόντους με 7/7 δίποντα και 1/2 βολές (43 – 41). Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο . οι δύο ομάδες παρέμεναν άστοχες από την περιφέρεια, μετρώντας 9/29 σουτ τριών πόντων συνολικά (47 – 44). Ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στον πόντο 47 – 46.

Τα ομαδικά στατιστικά του Α’ μέρους:

Προμηθέας: 15/21 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/9 βολές, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη.

Ιωνικός: 9/10 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 10/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 μπλοκ.

Ο Προμηθέας στην 3η περίοδο έλεγχε τον ρυθμό, έπαιρνε πόντους από τον Γκραντ κοντά στο καλάθι και ένιωθε πιο άνετα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης (66 – 56). Η διαφορά έφτασε ως και τους +9 (70 – 63). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν (72 – 65). Η ομάδα της Πάτρας όμως επικράτησε και στην 3η περίοδο με 74 – 65.

Τελική ευθεία.. Ο Ιωνικός άρχισε να μειώνει (74 – 69). Ο Προμηθέας κρατούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα των +6 (78 – 72). Στα τελευταία λεπτά, οι πατρινοί επέμεναν στα περιφερειακά σουτ (82 – 75). Δεν δικαίωναν όμως, την απόφασή τους οι παίκτες του Ηλία Ζούρου. Οι Αθηναίου και Τζόλος έβαλαν δύο σερί τρίποντα σε μερικά δευτερόλεπτα και δίνοντας ελπίδα νίκης στον Ιωνικό (86 – 84).  Δεν τα κατάφεραν όμως , η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε τη νίκη με 88 – 84.

Τα δεκάλεπτα: 25 – 22, 47 – 46, 74 -65, 88 – 84.

Προμηθέας (Ζούρος): Γκραντ 23 (10/15 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 33 (14/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σίμπσον 15 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάγιος, Ρογκαβόπουλος, Άντριτς 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βασιλείου, Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης.

Ιωνικός (Τσίκληρας): Χάμιλτον 17 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κολοβέρος 14 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Μαυροκεφαλίδης 18 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Αθηναίου 13 (3/8 τρίποντα), Γκιουζέλης 5 (1), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 6 (2), Αρσενόπουλος 11 (2).

Περισσότερα σε Προμηθέας Πατρών

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…