Κεντρική Basket League Περιστέρι – Άρης 67 – 70: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι

Περιστέρι – Άρης 67 – 70: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι

5570253 scaled e1650125681639 jpg

Ο Άρης παρατάχθηκε στο «Ανδρέας Παπανδρέου»δίχως τον Γιάννη Καστρίτη (απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας, με τον Δημήτρη Βαρβούνη να τον αντικαθιστά). Ακόμη κι έτσι όμως, βρήκε τον τρόπο να κερδίσει το Περιστέρι (67-70) και να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι άργησαν να φανούν στην αναμέτρηση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Άρη σημειώνοντας στα  πρώτα 2΄το 0- 8. Ο Μπράουν με τις εύστοχες βολές του έβαλε το Περιστέρι μέσα στο παιχνίδι (8 – 2).

Το Περιστέρι ξεκίνησε με 0/4 σουτ εντός παιδιάς, εν αντιθέσει με τον Άρη που είχε 3/3 σουτ. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς στη πορεία άρχισε να μειώνει  (11 – 14), όμως ο Άρης δεν το άφησε έτσι και  «έτρεξε»την διαφορά στους +14, κλίνοντας την 1η περίοδο με 16 – 30.

Στην 2η περίοδο το Περιστέρι μπήκε με άλλη ενέργεια (24 – 33)/ Στο 6′ του δεκαλέπτου το παιχνίδι διακόπηκε καθώς το προστατευτικό πλέξιγκλας που υπήρχε στο σημείο της γραμματείας έπεσε, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό μιας εκ των ανθρώπων που καθόντουσαν εκεί.

Η αναμέτρηση ξανά ξεκίνησε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους +5 (29 – 34). Η ομάδα του Άρη είχε χάσει τον ρυθμό της, και αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι μειώνοντας στους +4 . Η Θεσσαλονικιοί έκλεισαν το ημίχρονο με 34 – 38.

Ο Γκίελο ήταν αυτός που ηγήθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, προκειμένου να μειωθεί το προβάδισμα του Άρη, ο οποίος εξακολουθούσε να σουτάρει εξαιρετικά στο τρίποντο (6/15).

Τα πάνω – κάτω..

Στην 3η περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω (41 – 42). Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι και όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (45 – 46). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κατάφερε να ξεφύγει και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο  με +1 (47 – 46).

Τελική ευθεία.. Το 4ο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.. (53 – 57).Ήταν ένα δεκάλεπτο γεμάτο ανατροπές (56 – 60). Η απόδοση του Έρικ Λόκετ, κατάφερε να επαναφέρει τους φιλοξενούμενους. Ο Άρης πήρε το «θρίλερ» με 67 – 70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…