Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός73-84: Άλλος το χειροκρότημα και άλλος την ουσία…

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός73-84: Άλλος το χειροκρότημα και άλλος την ουσία…

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ολυμπιακό με σκορ 73-84. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά προσπάθησε να πιέσει τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο εκείνοι στο τέλος είχαν τις λύσεις.

Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζερμέιν Λοβ με 14 πόντους

Πίεσε ο ΠΑΟΚ – Είχε τις λύσεις ο Ολυμπιακός

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα έχοντας μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων.Με περίπου 6′ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Βεζένκοφ έκανε το 6-10. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 17-21.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε εκ νέου στο δεύτερο μέρους του πρώτου ημιχρόνου. Όμως ο Ολυμπιακός κατάφερνε να διατηρεί διαφορά άνω των 9-10 πόντων με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 34-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά. Πίεσε τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Λυκογιάννη να μην έχει τόσο καλές αντιδράσεις στην άμυνα όσο πριν. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 49-64.

Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και μάλιστα έφτασε το ματς στους 5 πόντους. Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 5′ για το τέλος ο Ντι Λέο σημείωσε τρίποντο για το 63-71. Στη συνέχεια ο Λοβ με νέο τρίποντο έκανε το 66-71. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο μέχρι το τελικό 73-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84.

Οι αριθμοί της αναμέτρησης:

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 κλεψίματα), Καμαριανός 6 (7 ριμπάουντ), ΝτιΛέο 5 (1/6 τρίποντα), Μάντζαρης 2 (8 ασίστ, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 12 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 5 (1), Γκριν 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 12 (2), Καμπερίδης 4, Τολιόπουλος 2 (1/6 σουτ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Ζαν Σαρλ 16 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Έισι 2, Λούντζης 11 (1), Λαρεντζάκης 6 (2), Οικονομόπουλος, Μάρτιν 5 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/33 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 19/28 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 22/26 βολές, 43 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.