Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Νεανίδων: Άρις Καλαμάτας-Πιερικός Αρχέλαος 33-73

Πανελλήνιο Νεανίδων: Άρις Καλαμάτας-Πιερικός Αρχέλαος 33-73

Πιερικός

Τη δεύτερη νίκη του στο Πανελλήνιο Νεανίδων σημείωσε ο Πιερικός Αρχέλαος ο οποίος επιβλήθηκε με 73-33 του Άρι Καλαμάτας και προκρίθηκε στην τετράδα της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα λεπτά, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Ο Άρις σημείωσε το πρώτο του καλάθι επτά λεπτά μετά την έναρξη με σουτ της Χρονοπούλου, όμως ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε σε διψήφια διαφορά (14-3, 9′) «καθαρίζοντας» από την αρχή τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 3-17, 13-34, 24-57, 33-73
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ηλιόπουλος-Κωνής
Άρις Καλαμάτας (Μπακογιάννης-Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου 16(1), Χρονοπούλου 6, Κορδονούρη 2, Κυριακοπούλου, Ποντίκη 5, Κάρτσωνα, Μπρούμα, Παπαδοπούλου 4.
Πιερικός Αρχέλαος (Τσάτσας-Ξηρομερίτης): Γεωργιάδου 2, Γελαστοπούλου 5, Κιολέογλου Ν. 16(2), Αλμπάνη 4, Δημουλιού 14(2), Παπανικολάου 5, Κιολέογλου Π. 8, Στράτου 6, Κοκκάλη, Ζαμάνη 5, Σισμανίδου, Ζαρκανέλα 8.