Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Εφήβων: Σέρρες – Ηράκλειο 66-65

Πανελλήνιο Εφήβων: Σέρρες – Ηράκλειο 66-65

Πανελλήνιο Εφήβων

Οι Σέρρες επικράτησαν με 66-65 του Ηράκλειου και κατέκτησαν την 7η θέση στο 49ο Πανελλήνιο Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε δυναμικά στον αγώνα και εξαργυρώνοντας τα καλά ποσοστά ευστοχίας πήρε προβάδισμα στο σκορ και στο δεκάλεπτο είχε διψήφια διαφορά 17-7. Το Ηράκλειο μπήκε πιο συγκεντρωμένα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 28-22 (16’46”).

Οι Κρητικοί εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Σερραίων και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 49-48 (27’52”). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχεδόν από το… μηδέν (51-50) και ο αγώνας εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι. Το Ηράκλειο κρατούσε στα χέρια του νίκη (63-65, 39΄07΄΄), όμως το τρίποντο του Καπετάκη έδωσε το προβάδισμα στις Σέρρες με 66-65 (39’49”). Στην εκπνοή ο Μαρκάκης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το Ηράκλειο, με τους Μακεδόνες να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στοπ τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 17-7, 34-26, 51-50, 66-65
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κατσαπρακάκης, Τεφτίκης
Σέρρες (Κακιούζης): Γρηγοριάδης 3, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 18(1), Φαρδέλας 8(2), Καπετάκης 17(2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 14.
Ηράκλειο (Πετράκης): Κανατάκης 7(1), Γενιτσαρίδης 13, Σαραντουλάκης 2, Μουτάφης 4, Κουγιουμτζής 6, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 9(1), Βογιατζάκης 5(1), Κατσούρρι 9(1), Μαρκάκης 2.