Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Εφήβων: Κάδμος – Ολυμπιακός 44-82

Πανελλήνιο Εφήβων: Κάδμος – Ολυμπιακός 44-82

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 44-82 του Κάδμου Θήβας και κατέκτησε την 5η θέση στην Τελική Φάση του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να στέκονται ισάξια στο παρκέ (12-12, 6’01”), όμως στα τελευταία λεπτά ο Κάδμος βγάζοντας περισσότερη ενέργεια κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 23-15. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά και με επί μέρους σκορ 11-4 ισοφάρισε σε 27-27 (16’48”) για να πάρει στη συνέχεια προβάδισμα με 28-34 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στην τρίτη περίοδο από εκεί που σταμάτησαν και ανεβάζοντας ταχύτητα διεύρυναν τη διαφορά με 48-32 (27’37”). Ο Κάδμος δεν έβρισκε πλέον απαντήσεις στο παιχνίδι του Ολυμπιακού ο οποίος έφθασε να προηγείται με +28 (42-70, 35’01”).

Δεκάλεπτα: 23-15, 28-34, 36-54, 44-82
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Σκανδαλάκης, Ξυλάς
Κάδμος (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 2, Αναστασίου Δ., Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης 6(2), Ευαγγελίου Γιουτζίν 2, Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.Μ., Τούτουζας 17(1), Μελετίου 4, Μίχας, Μπότσης 13.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 3(1), Νικολαΐδης 13(1), Μαυραντζώτου 3, Αλέξης 8(2), Σαπλαούρας, Στηθόπουλος 2, Σαραντόπουλος 3, Ζορμπάς 15, Βαρβάρας 2, Αμπόσι 14, Σπρίντζιος 16(4).