Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Εφήβων: Ηράκλειο – Κάδμος 49-62

Πανελλήνιο Εφήβων: Ηράκλειο – Κάδμος 49-62

Ηράκλειο

Ο Κάδμος Θήβας επικράτησε με 49-62 του Ηράκλειου και κατέκτησε την 3η θέση του Α΄ ομίλου (η ομάδα της Κρήτης κατέλαβε την 4η θέση) της Τελικής Φάσης του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που φιλοξενείται στο πανεπιστημιακό γήπεδο στο Ηράκλειο.

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στον Κάδμο καθώς κατάφερε να περιορίσει το Ηράκλειο σε μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19-3. Η ομάδα της Κρήτης πέρασε στην αντεπίθεση και με επί μέρους σκορ 11-1 μείωσε σε 14-20 (14΄35΄΄).

Η ομάδα της Θήβας κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι επέστρεψε σε διψήφια διαφορά (29-42). Με ένα σερί 8-0 η ομάδα της Κρήτης μείωσε σε 37-42 (31΄41΄΄), όμως ο Κάδμος επέδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σουτ και  κατάφερε να επικρατήσει με το τελικό 62-49.

Δεκάλεπτα: 3-19, 20-29, 29-42, 49-62

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Μαρτινάκος, Τηγάνης

Ηράκλειο (Πετράκης): Κανατάκης 9, Γενιτσαρίδης 12, Σαραντουλάκης, Μουτάφης 6, Κουγιουμτζής 5, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 10(2), Βογιατζάκης 1, Κατσούρρι 4, Μαρκάκης 2.

Κάδμος (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 8(2), Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης 19(4), Ευαγγελίου Γιουτζίν 9(3), Λυμπερίου, Τούτουζας 13(1), Μελετίου 1, Μπότσης 12.

Για να διαβάσετε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε τον αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε φωτογραφίες των αγώνων πατήστε εδώ

Δηλώσεις για το Ηράκλειο – Κάδμος:

Γιάννης Κανατάκης (αθλητής  – Ηράκλειο): «Δεν περίμενα να βάλει ο αντίπαλος τόσα σουτ. Τα δώσαμε όλα σαν ομάδα, αλλά και οι αντίπαλοί μας τα έδωσαν όλα. Θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια και ίσως ξαναβρεθούμε».

Μιχάλης Μπότσης (αθλητής – Κάδμος): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, παρόλα αυτά από την αρχή πήραμε το προβάδισμα στο σκορ. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και μας βγήκαν τα περισσότερα σουτ».