Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 62 – 68: Ερυθρόλευκη επικράτηση και πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός

5565331 scaled e1649703558413 jpg

Ο Ολυμπιακός παίζοντας σε ένα ακόμα ματς την φετινή χρονιά εξαιρετική άμυνα, επικράτησε και πάλι του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ 68-62, «καπάρωσε» την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στη Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την αναμέτρηση (3 – 0). Ο Νέντοβιτς και ο Φαλ ήταν οι πολιορκητικοί κρίκοι για τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα, στις πρώτες φάσεις του ντέρμπι. Εξαιρετική ατμόσφαιρα, το ΟΑΚΑ θύμιζε εποχές προ Covid-19 (11 – 7).

Νευρικό ήταν το ντέρμπι σε αυτά τα 7′ , με τον Παναθηναϊκό να έχει 4/13 σουτ και τον Ολυμπιακό στα 3/10. Δεν υπήρχε σκορ στον αιφνιδιασμό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα  κατάφερε να πάρει το προβάδισμα  και να κλείσει την 1η περίοδο με +2 (13 – 15).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με 2/6 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ (7-4), 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 λάθος και τον Νέντοβιτς στους 6 πόντους. Ο Ολυμπιακός είχε 3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 13 ριμπάουντ (11-2), 4 ασίστ, 4 λάθη και τον Βεζένκοβ στους 6 πόντους. 2-0 οι πόντοι από λάθη του αντιπάλου, 4-4 οι πόντοι στις ρακέτες, 5-4 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 0-5 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό.

Ο Παναθηναϊκός στο 5′ της 2ης περιόδου δεν είχε σημειώσει κανέναν λάθος (22 – 17).  Ο Ολυμπιακός είχε πέντε τελικές πάσες για πέντε λάθη, με τους πράσινους να μην τα έχουν εκμεταλλευθεί όσο θα ήθελαν, καθώς είχανβάλει μόλις πέντε πόντους από τις χαμένες κατοχές των αντιπάλων τους.

Ο Μαντζούκας  έδινε πολύτιμα λεπτά στο rotation του Δημήτρη Πρίφτη, κυρίως μέσα από την άμυνα. Λειτουργούσε καλά πάνω στην μπάλα, έβγαινε μπροστά από τον αντίπαλο ψηλό στο low post. Γενικώς, ήταν ο +1 παίκτης στους ημίψηλους για τους πράσινους.

Στην πορεία ο Παπαπέτρου σούταρε διαδοχικά τρίποντα (30 – 26)., ο αρχηγός των πράσινων είχε τρομερή αποφασιστικότητα για να κουβαλήσει την ομάδα του. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν (30 – 29) και έπειτα να κλείσει το ημίχρονο με ισοπαλία (34 – 34).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
O Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/15 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 0/2 βολές, 18 ριμπάουντ (10-8), 12 ασίστ, 1 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 1 λάθος, τον Παπαπέτρου στους 9 πόντους (3/4 τρίποντα) και τον Νέντοβιτς στους 8 (1/1 δίποντο, 2/6 τρίποντα). Ο Ολυμπιακός είχε 8/14 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 3/4 βολές, 18 ριμπάουντ (14-4), 7 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη, τον Βεζένκοβ, τον ΜακΚίσικ και τον Σλούκα στους 8 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίζεται…

Η 3η περίοδος ως και το 3΄λεπτό κυλούσε πόντο – πόντο (37 – 37). Ο Ντόρσεϊ ήταν αρνητικός (1/7 σουτ, 0/2 βολές, 2 λάθη), όμως ο Μπαρτζώκας τον στήριζε και τον κρατούσε στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με περισσότερη αυτοπεποίθηση, έχει πείσει και τον κόσμο του να μπει στο παιχνίδι, έχει τον έλεγχο του ντέρμπι (45 – 39).

Ο Νέντοβιτς τα είχε βάλει με τον Γουόκαπ, χωρίς λόγο. Έκανε ένα σκληρό φάουλ, με τους διαιτητές να εξετάζουν την φάση για να κρίνουν εάν ήταν αντιαθλητικό. Λίγο πιο πριν ο Αμερικανός είχε κλέψει την μπάλα από τον Σέρβο και είχε καρφώσει στον αιφνιδιασμό (45 – 44).

Οι φιλοξενούμενοι στο 7΄κατάφεραν να μειώσουν και στο 9′ να κλέψουν τα ηνία του σκορ από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με +3 (47 – 49). Ο Παπαγιάννης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 50  – 52.

Τελική ευθεία…

Το ντέρμπι συνεχιζόταν (54 – 54). Ο Νέμανια Νέντοβιτς άρχιζε να σηκώνει τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του (57 – 56). Οι Πειραιώτες στα μισά του δεκαλέπτου κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν το προβάδισμα με +2 (57 – 59).

Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου μείωσε στον πόντο (60 – 61). Ο Ολυμπιακός με τον Ουόκαπ σημείωσε το 2ο φάουλ 3΄πριν το τέλος (60 – 64). Ο Σάσα Βεζένκοφ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νέντοβιτς, φτάνοντας τη διαφορά στους +6 (60 – 66).

Ένα λεπτό για το τέλος και η διαφορά στους +8 (60 – 68). Μια βουτιά για την μπάλα, οδήγησε σε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Παπαγιάννης και ΜακΚίσικ πρωταγωνίστησαν, με κόσμο περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου να εξαγριώνεται. Οι διαιτητές τιμώρησαν τους δύο παίκτες , και πραγματοποιήθηκε τζάμπολ.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το ντέρμπι με 62 – 68.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέικον 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ, 2 λάθη), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…