Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Μονακό 71-54: Είναι κάστρο λέμε και… 1-0

Ολυμπιακός – Μονακό 71-54: Είναι κάστρο λέμε και… 1-0

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τη Μονακό στο κατάμεστο ΣΕΦ και πέτυχε μεγάλη νίκη με σκορ 71-54. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Γάλλους. Επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι την Μεγάλη Παρασσκευή 22/4 στις 19:00 στο φαληρικό γήπεδο.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πρίντεζης και Μακ’Κίσικ με 12 πόντους έκαστος. Από την άλλη για τη γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Χολ και Τζέιμς με 10 πόντους έκαστος.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το ματς με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Από την άλλη ο Σάσα Ομπράντοβιτς επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τους Βέστερμαν, Τζέιμς, Ντιάλο, Τόμας και Μοτιεγιούνας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι βασικά νευρικές στην επίθεση. Ωστόσο ακόμα κι έτσι η Μονακό κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και να προηγηθεί. Με το χρονόμετρο να γράφει  3:39, ο Λί έκανε το 6-12.

Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε τρομερή άμυνα δε μπορούσε να το καρπωθεί επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 8-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν κάπως. Το σχήμα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας με Γουόκαπ, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Ζαν Σαρλ  φάνηκε να αποδίδει και επιθετικά. Οι Περιραιώες συνέχισαν την καλή άμυνα, κέρδισαν κάποια κρίσιμα ριμπάουντ και πέρασαν και μπροστά στο σκορ.

Με το χρονόμετρο να γράφει 4′ για το ημίχρονο ο ΜακΚίσικ κάνει το 23-20. Ο Ολυμπιακός με τη λήξη του ημιχρόνου προηγούνταν 33-26 και πλέον είχε την κατάσταση στα χέρια του.

Πίεσε μέχρι το τέλος ο  και κέρδισε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρει μια καλή υπέρ του διαφορά. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:18 ο ΤΡΟΜΕΡΌΣ Γουόκαπ έκανε το 35-28. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και αυτό τους έδωσε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα.

Με το χρονόμετρο να γράφει 4:40 ο Γουόκαπ τρέχει στον αιφνιδιασμό κάνει το 44-30 μέσα σε χειροκροτήματα στο «καυτό» Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός αργά αλλά σταθερά κατάφερε να χτίζει και να διατηρεί διψήφια υπέρ του διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 50-36.

Στην τελική ευθεία η Μονακό μπήκε αποφασισμένη να μειώσει τη διαφορά. Οι Γάλλοι χτύπησαν τους γηπεδούχους κοντά στο καλάθι. Ωστόσο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρεί υπέρ του διψήφια διαφορά, καθώς οι ΜακΚίσικ, Σλούκας και Πρίντεζης με μεγάλα τρίποντα φρόντιζαν να κάνουν όλη τη δουλειά στην επίθεση. Με το χρονόμετρο να δείχνει 4′ πριν τη λήξη του αγώνα ο αρχηγός των Πειραιωτών γράφει το 65-50.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι το τελικό 71-54.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54.

Οι αριθμοί του αγώνα:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 4 (2/8 σουτ), Λούντζης, Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 10 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 12 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέικον 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βέστερμαν 3 (1), Τόμας 7 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιάλο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 2 (1/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/29 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 16/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 4/8 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη