Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 59-52 : Επέβαλε τον ρυθμό της και πλέον ετοιμάζεται για το Game 5

Euroleague

Η Μπάγερν Μονάχου επέβαλε από την αρχή τον δικό της ρυθμό στην Μπαρτσελόνα με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη (59 – 52) και να κληθεί να αντιμετωπίσει τους Ισπανούς σε Game 5.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και  οι δύο ομάδες (5 – 4). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (7- 7). Στο 8΄οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι (16 – 10) και έπειτα έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 18 – 12.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στην (24 – 16). Η διαφορά έφτασε ως τους + 10 (27 – 17). Οι Μπάγερν έκλεισε το ημίχρονο με 36 – 25.

Το 3ο δεκάλεπτο θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή του 2ου (41 – 28), Η αναμέτρηση είχε πάρει την κατρακύλα αφού η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (49 – 31). Χωρίς δυσκολία οι γηπεδούχοι έκλεισαν και την 3η περίοδο 50 – 34.

Τελική ευθεία… Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει (56 – 40), Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στους Ισπανούς (58 – 44). Επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό η Μπάγερν πήρε την νίκη με 59 – 52.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-35, 50-34, 59-52.

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (2/4 τρίποντα), Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Χάντερ 9, Γιάραμαζ 6 (1/4 τρίποντα), Λούτσιτς 8 (0/4 τρίποντα), Ομπστ 2 (0/1 τρίποντο), Ντζέντοβιτς 2 (0/1 τρίποντο), Ρούμπιτ 7, Σίσκο 2 (0/4 τρίποντα), Σίλινγκ 4, Ραντόσεβιτς

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 2, Σανλί 5, Μαρτίνεθ, Σμιτς 1 (0/1 τρίποντο), Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 5 (1/6 τρίποντα), Αμπρίνες 12 (2/6 τρίποντα), Κούριτς 5 (0/4 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 8 (2/3 τρίποντα), Μίροτιτς 7 (0/4 τρίποντα), Καλάθης 3 (0/3 τρίποντα)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…