Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 66 -75: Επέβαλε τον δικό της ρυθμό

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 66 -75: Επέβαλε τον δικό της ρυθμό

davies e1651091663665

Η Μπαρτσελόνα επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό στην Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 66 – 75 στο Audi Dome ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας και σημειώνοντας το 2-1 στη σειρά.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση η Μπαρτσελόνα καθώς μέσα στα πρώτα 6′ είχε φτάσει την διαφορά στους +10 (8 – 18). Ο Λαπροβίτολα έχει ξεκινήσει με 3/3 τρίποντα.

Όσο μείωναν οι γηπεδούχοι τόσο χτυπούσαν οι φιλοξενούμενοι (15 – 22). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 17 – 26.

Η Μπάγερν έκλεισε την πρώτη περίοδο με 5/15 σουτ και 5/8 βολές, ενώ η Μπαρτσελόνα με 8/15 σουτ και 6/6 βολές (όλες από τα χέρια του Μίροτιτς)

Επιβάλλει τον δικό της ρυθμό…

Οι Ισπανοί ήταν αποφασισμένοι για την νίκη, επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό από την αρχή (24 – 41). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι και να αλλάξει τον ρυθμό της, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με 31- 49.

Στην 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πώς ήταν η αντιγραφή της 2ης (37 – 55). Η γηπεδούχοι στο 7΄άρχισαν να μειώνουν την διαφορά (47 – 59). Η Μπαρτσελόνα έκλεισε και την 3η περίοδο με +10 (49 – 59).

Τελική ευθεία…

Η Μπάγερν άρχισε να μειώνει (52 – 67). Φωτιά είχε πάρει ο Μίροτιτς (56 – 72). Η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (63 – 75).  Η Μπαρτσελόνα επέβαλε τον ρυθμό της απο την αρχή επικρατώντας της Μπάγερν στο Audi Dome με 75 – 66.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-49, 49-59, 66-75.

Ταβάρες: «Στόχος μου να παραμείνω στη Ρεάλ»

Απαντά στα μεταγραφικά σενάρια ο Έντι Ταβάρες. Το όνομα του Έντι Ταβάρες είναι ίσως ένα απ…