Κεντρική Basket League Λαύριο – Προμηθέας 90 – 82: «Άντεξε την πίεση των Πατρινών»

Λαύριο – Προμηθέας 90 – 82: «Άντεξε την πίεση των Πατρινών»

basket league

Σε μια αναμέτρηση γεμάτο ανατροπές η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη επικράτησε του Προμηθέα με 90-82 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.  Να υπενθυμίσουμε πως ο μάκης Γιατράς σήμερα έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Προμηθέα.

Η εικόνα του αγώνα:

Γεμάτο ενεργεία άνοιξαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι καθώς μέσα στα πρώτα 4′ είχαν σημειώσει το 12 – 4. Οι Πατρινοί στο 5′ άρχισαν να μειώνουν αυτή την μεγάλη διαφορά (12 – 9),και έπειτα πήραν το προβάδισμα με +2 (12 – 14).

Το 1ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι (17 – 16). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να κλείσουν την 1η περίοδο με 21 – 25.

Στην 2η περίοδο η ομάδα της Πάτρας μπήκε με άλλη ενέργεια, και οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά (35 – 36). Το 2ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (38 – 39). Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 41 – 41.

Τα στατιστικά τπυ Α΄ μέρους:

Λαύριο: Βον 11 (2), Σάβατζ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (8 ασίστ), Γουίλιαμς, Κακλαμανάκης 6 (2/5 δίποντα), Νικολαΐδης 8 (1), Αμίνου 5,  Περσίδης 3 (1), Γερομιχαλός

Προμηθέας: Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 8 (1), Φράνκαμπ 10 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 10 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκραντ 4, Γκάντι 3 (1), Αγραβάνης 5, Βασιλείο

Η 3η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (49 – 47). Στο 6′ προέκυψε πρόβλημα στον Προμηθέα Πάτρας, με τον Φράνκαμπ να αποχωρεί υποβασταζόμενος.  Οι φιλοξενούμενοι στο 8΄πήραν ένα προβάδισμα των +6 (54 – 60). Οι Πατρινοί έκλεισαν την 3η περίοδο με +3 (60 – 63).

Τελική ευθεία…

Και οι δύο ομάδες απο την αρχή του 4ου δεκαλέπτου ήταν πολύ κοντά στο σκορ (65 – 67). Η αναμέτρηση ως το 5΄δεν είχε πάρει πλευρά (71 -71). Το Λαύριο Κατάφερε στο 7΄να ξεφύγει και να πάρει το προβάδισμα με +6 (79 – 73). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε τη νίκη με 90 – 82.

Τα δεκάλεπτα: 21 – 25, 41 – 41,60 – 63, 90 – 82

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…