Κεντρική Basket League Κολοσσός – Προμηθέας 68-61: Εξασφάλισε την θέση του στην 4αδα

Κολοσσός – Προμηθέας 68-61: Εξασφάλισε την θέση του στην 4αδα

Basket League Κολοσσός

Μετά από τρεις σερί ήττες, ο Κολοσσός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη -από κάθε άποψη. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επιβλήθηκε εντός έδρας του Προμηθέα (68-61) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και διατηρήθηκε στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε ο Κολοσσός την αναμέτρηση (8 – 5) Ο Ποτ είχε κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Προμηθέα , είχε  ήδη 7 πόντους και 1 ασίστ σε τέσσερα λεπτά.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα ως το 8′, με τον Κολοσσό να είναι αυτός που επιδιώκει περισσότερο να κατεβάσει τον αριθμό των κατοχών στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/11 εντός παιδιάς, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 2/8 σουτ.

Τάιμ άουτ κάλεσε ο Ηλία Ζούρο στα 2’07” για την πρώτη περίοδο, αφού ο Κολοσσός έχτισε το +7 (17-10) μετά το καλάθι του Χατζηδάκη. Τα 2/10 εντός παιδιάς και τα 3 λάθη έχουν φέρει προβληματισμό στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκλεισε την 1η περίοδο με 17 – 13

Τα στατιστικά της 1η περιόδου:

Κολοσσός: 4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη, 2 μπλοκ.

Προμηθέας: 1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Ο Προμηθέας στην 2η περίοδο βρήκε τρόπους να μειώσει  (23 – 18). Τεχνική ποινή δόθηκε στον πάγκο του Κολοσσού για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές, με αφορμή φάουλ που δόθηκε σε βάρος του Σλαφτσάκη (πάνω στον Αγραβάνη), (25 -21).

Στα 4’02” για το τέλος της δεύτερης περιόδου, οι διαιτητές σταμάτησαν την αναμέτρηση για να υποδείξουν στην γραμματεία πως πρέπει να αποχωρήσει από το γήπεδο ένας φίλος του Κολοσσού. Πρόκειται για κάτοχο εισιτηρίου στις court seats, τον οποίο η κάμερα έπιασε να μιλάει σε έντονο ύφος στους διαιτητές.

Η μίνι ένταση που προέκυψε μετά το φάουλ την τεχνική ποινή στον πάγκο του Κολοσσού πιο πολύ κακό, παρά καλό έκανε στον Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι ήταν στο +9 (32-23) με τον Μαργαρίτη και τον Γουίλιμς να κάνουν σπουδαία δουλειά στο τελευταίο δίλεπτο. Η Ροδίτες έκλεισαν το ημίχρονο με 35 – 28.

Τα στατιστικά του α΄μέρους:

Προμηθέας: 5/13 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 9/11 βολές, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη, 3 μπλοκ.

Ούτε στην 3η περίοδο η ουσία του αγώνα άλλαξε, αφού ο  Κολοσσός  διατηρούσε τον έλεγχο της κατάστασης και τη διαφορά ασφαλείας (44 – 34). Τάιμ άουτ από τον Ηλία Ζούρο στα 3’28” για το 3ο δεκάλεπτο, αφού ο Κολοσσός επανάφερε το +10 (48-38) με τρίποντο στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με σχετική ευκολία, δεδομένου πως οι φιλοξενούμενοιήταν απογοητευτικοί, μετρώντας 13/35 σουτ εντός παιδιάς και 8 λάθη. Παρά την αντεπίθεση του Προμηθέα από το 27′ κι έπειτα, ο Ροδίτες διατηρούσαν τη θέση του οδηγού καθώς έκλεισαν και την 3η περίοδο με +4 (50 – 46).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Προμηθέας: 12/27 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 13/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τελική ευθεία… Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύο σερί τρίποντα , φέρνοντας τα πάνω – κάτω στην αναμέτρηση. Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου ο Κολοσσός είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία των κατάλληλων προϋποθέσεων για να σκοράρει. Μεγάλο πρόβλημα αποτελούσε και η κούραση του Ποτ, ο οποίος κάθισε στον πάγκο για να πάρει ανάσες με 6’33” για το τέλος (52 – 55).

Οι πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και μείωσαν (57 – 55). Στο 8′ ο  Μαργαρίτης έκανε φάουλ στον Αγραβάνη σε προσπάθεια για σουτ 3 πόντων. Ο αρχηγός του Κολοσσού αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κολοσσός ήταν στο +3 (62-59). Διαφορά που μοιάζει μικρή, αλλά με βάση τον ρυθμό του αγώνα και την συχνότητα με την οποία σκόραραν οι δύο ομάδες ήταν… μεγάλη. Ο Ηλίας Ζούρος κάλεσε τάιμ άουτ  στα 30.3” για το τέλος (64 – 61). Οι Νησιώτες πήραν την νίκη με +7 (68 – 61)

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-28, 50-46, 68-61

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροβ (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίλερ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3 (1), Ποτ 13 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπιλής 4 (1), Φλόιντ 11 (1/11 σουτ, 9/9 βολές, 6 λάθη), Χατζηδάκης 2.

Προμηθέας (Ζούρος): Γκραντ 13 (3/7 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 14 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ), Σίμπσον 12 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάγιος 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Άντριτς 6 (2), Αγραβάνης Γ. 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 8 (3/11 σουτ), Τανούλης.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…