Κεντρική Basket League Ηρακλής – Κολοσσός Ρόδου 62 – 64: « Οι νησιώτες πήραν το θρίλερ»

Ηρακλής – Κολοσσός Ρόδου 62 – 64: « Οι νησιώτες πήραν το θρίλερ»

5570259 scaled e1650124460321 jpg

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επιβλήθηκε του Ηρακλή με 62 – 64 για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Σε διάστημα μικρότερο του ενός λεπτού οι δύο ομάδες είχαν σπαταλήσει όλες τις ευκαιρίες τους. Οι φιλοξενούμενοι στο 4΄άνοιξαν το σκορ με 0 – 6. Ο Ηρακλής άργησε να φανεί (6 – 14) κάτι που  εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (11 – 18), Οι Ροδίτες έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 14 – 21.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά..  Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (21 – 32). Η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν μπορούσε να ξεφύγει (25 – 37). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκλεισε το ημίχρονο με 26 – 40.

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:
Ηρακλής: 7/14 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/8 βολές, 14 ριμπάουντ (12 αμυντικά + 2 επιθετικά), 3 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Κολοσσός: 13/23 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/3 βολές, 21 ριμπάουντ (14 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, μπλοκ

Στην 3η περίοδο ο Χένρι ήταν αυτός που κρατούσε ζωντανό στην αναμέτρηση τον Ηρακλή (27 – 45). Ο Αμερικανός είχε 15 πόντους, αλλά η δική του παραγωγικότητα δεν αρκούσε σ’ έναν Ηρακλή που βρίσκονταν πολύ μακριά ακόμα (34 – 49). Ο Κολοσσός έκλεισε την 3η περίοδο με +11 (44 – 55).

Τελική ευθεία…  Ο Ηρακλής άρχισε να μειώνει (48 – 57). Η ομάδα του Κώστα Μέξα με το «πόδι στο γκάζι» έφτασε στο -6 με τρίποντο του Γκάρετ και κέρδισε την κατοχή. Λίγα δεύτερα πριν το τέλος και ο Κολοσσός απειλούνταν για πρώτη φορά( 57 – 59). Ο Μομίροβ  χάρισε ένα μεγάλο σουτ στον Κολοσσό από τη γωνία (59 – 62). Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με +2 (62 – 64)

Τα δεκάλεπτα: 14 – 21, 26 – 40, 44 – 55, 62 – 64.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…