Κεντρική Basket League Ηρακλής – Άρης 91 – 86: « Νίκη ζωής και θανάτου»

Ηρακλής – Άρης 91 – 86: « Νίκη ζωής και θανάτου»

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη είχε χαρακτήρα ζωής και θανάτου για τον Ηρακλή, ειδικά μετά το -3 που του επιβλήθηκε από τον Αθλητικό Δικαστή του ΕΣΑΚΕ. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε τη νίκη με 91 – 86

Ο Αγώνας

Ο Ηρακλής μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι καθώς στα πρώτα 2′ είχαν σημειώσει το 7 – 0. Ο Άρης άργησε να φανεί στο παιχνίδι κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι (17 – 9).

Οι φιλοξενούμενοι εως και το 8΄της 1ης περιόδου ήταν άστοχοι από την περιφέρεια , με 2/8 τρίποντα ως τώρα, ενώ με 1/4 σουτάρε ο Ηρακλής. Η ομάδα του Κώστα Σλούκα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 26 – 17

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Ηρακλής: 7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

Άρης: 4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.

Στην 2η περίοδο οι κίτρινοι έχουν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, όπως φαίνεται από τα 7/23 σουτ και τα 5 λάθη σε μιάμιση σχεδόν περίοδο (30 – 21). Στο 8′ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με +2 (30 – 32).

Οι κίτρινοι είχαν πάρει φωτιά στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν κατά ριπάς, φτάνοντας στο +8 με ένα λεπτό για το τέλος (30 – 38). Ο Γηραιός μείωσε την διαφορά στους +6, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με 33 – 39.

Τα ομόδικα στατιστικά του α’ μέρους:

Άρης: 10/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 10/11 βολές, 23 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Μέχρι το 5΄ της 3ης περιόδου ο Άρης έλεγχε την κατάσταση (44 – 48). Στην πορεία ο Γουντς σκόραρε για τρεις κι ο Ηρακλής ξαναμάζεψε τη διαφορά στον πόντο (50 – 51). Τρομερή ήταν η αντεπίθεση από τον Ηρακλή στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -7 στο 26′ της αναμέτρησης και με όπλο τα τρίποντα είναι πλέον μπροστά με +6 απέναντι στον Άρη, που έχασε τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση (59 – 56). Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκλεισε την 3η περίοδο με 62 – 56.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Ηρακλής: 11/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/17 βολές, 27 ριμπάουντ (17+10), 13 ασίστ, 6 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Άρης: 12/24 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/15 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 13 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα, οι παίκτες του Ηρακλή είχαν 3/19 τρίποντα μέχρι το 26′ (44-51), έκτοτε όμως μετρούσαν 8/9 σουτ από την περιφέρεια μέσα σε έξι αγωνιστικά επτά (71 – 59).

Ο Παπαδάκης ήταν το “Α” και το “Ω” της ανατροπής του Ηρακλή αφού έχει φτάσει τους 15 πόντους με 5/5 τρίποντα (74 – 65). Ο Χάνλαν σκόραρε για πρώτη φορά από τα 6μ75 με 5’20” για το τέλος, υποχρεώνοντας τον Κώστα Μέξα να καλέσει τάιμ άουτ.

Η διαφορά έφτασε ως και τους +10 (81 – 71) Η αναμέτρηση είχε γύρει από την πλευρά του Γηραιού. Ο Χάνλαν το είχε πάρει πάνω του,  φτάνοντας τους 21 πόντους στην περίοδο και παλεύοντας να κάνει το αδύνατο: να γυρίσει ένα χαμένο παιχνίδι για τον Άρη (88 – 81) Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε τη νίκη με 91 – 86.

Τα δεκάλεπτα: 26 – 17, 33 – 39, 62 – 56,91 – 86