Κεντρική Basket League Ιωνικός – Περιστέρι 82-87: «Παίζοντας ομαδικά πήραν την νίκη»

Ιωνικός – Περιστέρι 82-87: «Παίζοντας ομαδικά πήραν την νίκη»

Περι

Με πρωταγωνιστή τον Τέραν Πέτεγουεϊ το Περιστέρι επικράτησε του Ιωνικού με 82 – 87 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (5- 9). Το Περιστέρι κυριαρχούσε στο σκορ μέχρι και το 7΄(12 – 13). Ο Ιωνικός με τον Αρσενόπουλο πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα (17 – 15). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 19 – 17.

Ο Ιωνικός με τον Μαυροκεφαλίδη ήταν κυρίαρχος στην 2η περίοδο (27 – 21). Στο 5΄ηομάδα του Μίλαν Τόμιτς άρχισε να μειώνει, και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (27 – 21). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με +3 (39 – 36).

Τα στατιστικά του Α΄μέρους
Ιωνικός: Μουσταφά 5 (1), Χάμιλτον 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 16 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (5 ασίστ), Γκιουζέλης, Κολοβέρος, Αρσενόπουλος 3 (1), Τούμπα 4

Περιστέρι: Αγκμπελίς 6 (3/3 δίποντα), Μωραΐτης, Γκιέλο 7 (1)μ, Σαλούστρος 7 (2/4 δίποντα), Γκρέι 1, Κόζι 5 (1), Πέτεγουεϊ 4, Χρηστίδης 4, Μπράουν 2

Έκανε το come back…

Με διαφορετική ενέργεια μπήκε το Περιστέρι στο β’ μέρος της αναμέτρησης (47 – 40). Η ομάδα του Μίλαν Τομίτς στο 5΄μείωσε στους +2 (48 – 46) και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (50 – 49).

Και οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (54 – 53). Οι φιλοξενούμενοι με «το πόδι στο γκάζι» πήραν το προβάδισμα  και έκλεισαν την 3η περίοδο με +5 (58 – 63)

Τελική ευθεία..

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο (71 – 70). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς παίζοντας με χαμηλό σχήμα και πιο ομόδικα κατάφερε να ξεφύγει στο (76 – 79). Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης πήραν την νίκη με 82 – 87.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87

Ιωνικός (Τσίκληρας): Μουστάφα 10 (2), Χάμιλτον 13 (4/12 δίποντα), Μαυροκεφαλίδης 30 (6/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Αθηναίου 9 (1), Γκιουζέλης 1, Ντέιβις, Κολοβέρος 3, Αρσενόπουλος 10 (2), Τούμπα 6

Περιστέρι (Τόμιτς): Αγκμπελίς 10 (5/6 δίποντα), Μωραΐτης 15 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιέλο 14 (2/5 δίποντα), Σαλούστρος 7 (1), Γκρέι 5, Κόζι 7 (1), Πέτεγουεϊ 21 (5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 2

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…