Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 81-76: Νίκησαν μόνο για το γόητρο οι Τούρκοι

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 81-76: Νίκησαν μόνο για το γόητρο οι Τούρκοι

Φενέρμπαχτσε

Νίκη γοήτρου με 81-76 πήρε η Φενέρμπαχτσε επί της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 26ης αγωνιστικής της Euroleague. Από την ομάδα του Τζόρτζεβιτς ξεχώρισε ο Πίερα Χένρι με 22 πόντους, ενώ από τη γερμανική ξεχώρισε ο Ογκουστίν Ρούμπιτ με 17 πόντους.

Άντεξε τη ρελάνς της Μπάγερν και πήρε τη νίκη η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δίνοντας τον τόνο στην αναμέτρηση. Ευτύχησε να κάνει ένα αρκετά καλό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο βάδισε με όπλο την άμυνά της και το οποίο έκλεισε με σκορ 27-16.

Έτσι συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με οδηγό την καλή και σταθερή άμυνα αν και άστοχη πλέον στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά με 45-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν έκανε μια ασύλληπτη εμφάνιση. Η γερμανική ομάδα δέχθηκε μόλις 9 πόντους, ενώ από την άλλη σημείωσε 31! Έτσι η περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 62-54.

Η Φενέρμπαχτσε αν και σε δεινή θέση βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Ισοφάρισε και πέρασε μπροστά. Δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76.

Οι αριθμοί της αναμέτρησης:

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 3 (1), Ακπινάρ, Μαχμούτογλου 5 (1), Σταρκς 3 (1), Χένρι 22 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Πιερ 10 (5 ριμπάουντ), Μπαρτέλ 6, Γκούντουριτς, Βέσελι 21 (9/11 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Πολονάρα 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Τόμας 7 (1), Χάντερ 5 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1/4 τρίποντα), Λούτσιτς 7 (0/5 τρίποντα), Τζορτζ 3 (1), Ομπστ, Ντζέντοβιτς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 17 (5/8 δίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίσκο 8 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 13 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Ραντόσεβιτς 2.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 23/38 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 18/25 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη.